Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard

Župa posilní technické zázemie budúcich strojárov

20230118_TSK_168w

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU – V rámci projektu, ktorý ráta nielen s obnovením budovy dielní bánovskej Strednej odbornej školy strojníckej, pribudnú aj nové učebne a moderné prístrojové vybavenie.

Ako informoval TSK, stavebné práce pozostávajú z rekonštrukcie obvodového plášťa budovy, osadenia nových plastových okien a rolovacej brány. Vykurovanie dielní vyriešia nové plynové infražiariče, v rámci elektroinštalácie budú vymenené prívody k novým strojom a svietidlá. Vymurovaním priečok vzniknú samostatné priestory automobilovej, frézarskej a klampiarskej dielne či lakovne, bezbariérový prístup do dielní zabezpečí nájazdová rampa. 

„Celková investícia do modernizácie dielní je takmer 2 miliónov eur s DPH, z tejto sumy pôjde 700-tisíc eur na stavebné úpravy. Zvyšných viac ako 1,2 milióna eur pôjde na nákup moderných technológií. Zmodernizované dielne zlepšia kvalitu vyučovacieho procesu, prax študentov a zároveň budú lákadlom pre žiakov základných škôl,“ povedal trenčiansky župan Jaroslav Baška.

Nové odborné učebne pre vyučovanie programovania CNC stojov budú vybavené moderným CNC sústruhom, CNC frézovačkou, priemyselným CNC sústruhom, konvenčným sústruhom a frézovačkou, softvérom na vyučovanie programovania CNC strojov a ďalšími prístrojmi. Do autodielní pribudne napríklad multiznačkový diagnostický prístroj, plnička klimatizácie, vyzúvačka pneumatík, vyvažovačka kolies, montážny vozík či dvojstĺpový zdvihák, elektrohydraulický štvorstĺpový zdvihák, 3D geometria, vyrovnávač plechu a ďalšie vybavenie.


Denisa Hošková