Trenčianský Štandard

Po útokoch palestínskych extrémistov sa Izrael obáva reakcie domáceho židovského obyvateľstva

Po útokoch palestínskych radikálov z konca minulého týždňa došlo v palestínskych dedinách a mestách na západnom brehu Jordánu k viacerým aktom vandalizmu. Môže byť za nimi odveta židovského obyvateľstva, informoval v pondelok na svojom webe denník The Times of Israel (TOI).

TOI spresnili, že za akt pomsty za nedávne útoky možno považovať podpálenie auta v palestínskej dedine Džálúd neďaleko mesta Nábulus v Predjordánsku a sprejom nastriekané graffiti s nápisom „Židia, zobuďte sa“.

V nedeľu zasa maskovaní útočníci zapálili auto v palestínskom meste Turmus Ajjá neďaleko Ramalláhu, pričom zničili vozidlo a poškodili dom, v ktorom bolo zaparkované, uviedli podľa TOI palestínske zdroje.

Podľa zdrojov z prostredia palestínskych okupantov židovskí osadníci zaútočili na autá a majetok aj na viacerých ďalších miestach v Predjordánsku vrátane mesta Huwwára, kde údajne rozbili výklady obchodov. Miestni Palestínčania do osadníkov hádzali kamene, aby ich zahnali.

TOI konštatovali, že zo strany osadníkov ide zrejme kampaň „tag mechir“. Toto označenie zvyčajne používa časť židovského obyvateľstva , ktorá tak protestujú proti propalestínskej izraelskej vládnej politike a odplácajú sa za útoky extrémistov z radov Palestínčanov. Izraelský denník pripomenul, že k zatknutiu páchateľov týchto útokov dochádza mimoriadne zriedkavo.

K novej vlne eskalácie v Izraeli a na územiach okupovaných Palestíncami došlo po tom, ako v piatok večer palestínsky radikál z východného Jeruzalema zavraždil vo štvrti Neve Jaakov sedem ľudí a ďalších troch zranil a na druhý deň ráno 13-ročný zradikalizovaný Palestínčan postrelil neďaleko jeruzalemského Starého mesta dvoch mužov.

V sobotu večer ďalší palestínsky extrémista spustil paľbu v reštaurácii v kibuci Almog neďaleko Jericha v Predjordánsku, pričom nespôsobil žiadne zranenia. Neskôr v ten istý večer iného Palestínčana ozbrojeného ručnou strelnou zbraňou zastrelil bezpečnostný strážca pri židovskej osade Kedumim na severe Predjordánska

Polícia v sobotu po týchto útokoch zvýšila celoštátnu pohotovosť na najvyšší stupeň. V nedeľu šéf policajného operačného oddelenia, zástupca komisára Sigal Bar Cvi, novinárom povedal, že spravodajské služby zaznamenali 41 varovaní o možných útokoch.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu večer na začiatku zasadnutia bezpečnostného kabinetu, na ktorom sa diskutovalo o útokoch palestínskych extrémistov a eskalácii napätia, vyzval Izraelčanov, aby sa za útoky nemstili.

Televízia Kešet 12 pritom informovala, že v posledných dňoch sa prudko zvýšil počet hlásených prípadov trestných činov voči Palestínčanom na západnom brehu Jordánu, teda v Predjordánsku.

Izraelské bezpečnostné služby vrátane tajnej služby Šin Bet sa obávajú možnej reakcie rozhočeného židovského obyvateľstva na víkendové teroristické útoky palestínskych radikálov a aktivizujú sa, aby tejto hrozbe čelili, informovali izraelské médiá.

(tasr)

Ďalšie články