Trenčianský Štandard

Beluša sa bude pýšiť novou knižnicou. Vymenia takmer všetko

Knižnica v Beluši dostane novú tvár. Foto: obec Beluša

BELUŠA – V obci vytvoria modernú knižnicu s bezbariérovým vstupom a čitárňou pre všetky vekové kategórie. A to nie je všetko.

Jeden z prelomových projektov, ktoré začne obec Beluša realizovať v letných mesiacoch roku 2023, predstavuje rekonštrukcia a modernizácia obecnej knižnice. Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky schválilo obci poskytnutie nenávratného finančného príspevku v hodnote 187 715,97 eura z európskych štrukturálnych a investičných fondov. Obec sa bude spolupodieľať financovaním v hodnote necelých 30 000 eur.

„Po dlhšej dobe vyhlásilo v roku 2021 ministerstvo výzvu pre kultúrne inštitúcie, ktorá nás okamžite nadchla. Z knižnice by sme chceli vytvoriť dynamický priestor pre všetky generácie, kde plánujeme pravidelne organizovať kultúrne a spoločenské aktivity,“ vysvetlil nápad rekonštrukcie knižnice starosta obce Ján Prekop.

Aktuálne navštevuje knižnicu niekoľko stoviek čitateľov. Jej technický stav si nutne vyžaduje stavebné úpravy.

V knižnici dôjde k výmene všetkých povrchov. Vymenia podlahy a staré omietky, linoleá nahradia stierky. Rovnako budú postupovať v prípade osvetlenia, radiátorov a starých okien.

„Projekt na podporu udržateľnosti a odolnosti obecnej knižnice prinesie pre verejnosť okrem moderného vzhľadu najmä bezbariérový prístup. Vznikne tiež priamy vstup do novozrekonštruovanej hygienickej časti resp. sociálnych zariadení,“ ozrejmil výhody rekonštrukcie starosta.

V rámci projektu získa knižnica nový nábytok. Okrem nových úložných priestorov bude súčasťou
detský a čitateľský kút, 2 pracovné stoly s počítačmi, asi 30 stoličiek pre prednáškovú časť a pracovné zázemie pre zamestnanca. Knižnica bude disponovať vlastným projektorom a najmä elektronickým programom pre správu knižničného fondu. Počas niekoľkých mesiacov bude treba zaevidovať viac ako 13 000 titulov.

Nový šat dostane aj pamätná izba významného lekára, veterinára a odborníka na infekčné choroby Dr. Pavla Adámiho. Zaujímavosťou bude miesto pre gramofón a staré platne.

Obec Beluša sa snaží podporovať knižnú kultúru. Minulý rok osadili v celej obci šesť knižných búdok. Knižničný fond navyšujú aj vďaka výzvam Fondu na podporu umenia či prostredníctvom obecného rozpočtu. Otvorenie knižnice plánujú v druhej polovici roka 2023.

Informácie za obec poskytla Petra Martišová.

Lukáš Dedík
Ďalšie články