Trenčianský Štandard

Samosprávy nemôžu donekonečna suplovať štát

Dnešný protest pred budovou parlamentu upozornil na neriešené problémy miest a obcí. Foto: Martin Bauman/TASR

BRATISLAVA – Dnešný protest pred budovou parlamentu upozornil na neriešené problémy a neakceptovateľný prístup centrálnej moci k mestám a obciam.

Predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) požiadali predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina), aby parlament do predčasných volieb neprijímal zákony, ktoré poškodzujú samosprávy. Predseda Komory miest ZMOS-u a primátor Partizánskeho Jozef Božik to uviedol na stredajšom protestnom zhromaždení s názvom Kto škodí mestám a obciam, škodí ľuďom.

Samosprávy prostredníctvom neho upozornili na nedostatočné kompenzácie vysokých cien energií a poukázali tiež na ďalšie zámery, ktoré budú viesť k mnohým problémom. „Ak chcú destabilizovať jeden z posledných funkčných prvkov v tomto štáte, môžu to takto urobiť. No my sme tu preto, lebo sa nedáme,“ uviedol Božik.

„Vládni predstavitelia situáciu zľahčujú alebo ignorujú. Mestá a obce postupne pozastavujú alebo skoro pozastavia niektoré základné služby pre svojich občanov z finančných dôvodov. V Handlovej zmrazujeme výdavky a v ďalšom období, ak sa situácia systémovo nezvráti, budeme nútení stopnúť niektoré služby, dotácie, akcie, projekty pre nás všetkých,“ povedala Silvia Grúberová, primátorka mesta Handlová. 

Ďalší predstavitelia miest a obcí pripomenuli, že bez samospráv by štát nezvládol výzvy predchádzajúceho obdobia, či už v čase pandémie alebo pri pomoci odídencom z Ukrajiny. „My však nemôžeme donekonečna suplovať štát, zvlášť ak sme potom konfrontovaní opatreniami, ktoré nás poškodzujú. Toto drancovanie sa musí skončiť,“ vyhlásil starosta bratislavského Ružinova Martin Chren.

(tasr, deh)

Denisa Hošková
Ďalšie články