Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard

Samosprávy nemôžu donekonečna suplovať štát

Prostestné zhromaždenie Združenia miest a obcí Slovenska pred budovou NRSR v Bratislave Dnešný protest pred budovou parlamentu upozornil na neriešené problémy miest a obcí. Foto: Martin Bauman/TASR

BRATISLAVA – Dnešný protest pred budovou parlamentu upozornil na neriešené problémy a neakceptovateľný prístup centrálnej moci k mestám a obciam.

Predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) požiadali predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina), aby parlament do predčasných volieb neprijímal zákony, ktoré poškodzujú samosprávy. Predseda Komory miest ZMOS-u a primátor Partizánskeho Jozef Božik to uviedol na stredajšom protestnom zhromaždení s názvom Kto škodí mestám a obciam, škodí ľuďom.

Samosprávy prostredníctvom neho upozornili na nedostatočné kompenzácie vysokých cien energií a poukázali tiež na ďalšie zámery, ktoré budú viesť k mnohým problémom. „Ak chcú destabilizovať jeden z posledných funkčných prvkov v tomto štáte, môžu to takto urobiť. No my sme tu preto, lebo sa nedáme,“ uviedol Božik.

„Vládni predstavitelia situáciu zľahčujú alebo ignorujú. Mestá a obce postupne pozastavujú alebo skoro pozastavia niektoré základné služby pre svojich občanov z finančných dôvodov. V Handlovej zmrazujeme výdavky a v ďalšom období, ak sa situácia systémovo nezvráti, budeme nútení stopnúť niektoré služby, dotácie, akcie, projekty pre nás všetkých,“ povedala Silvia Grúberová, primátorka mesta Handlová. 

Ďalší predstavitelia miest a obcí pripomenuli, že bez samospráv by štát nezvládol výzvy predchádzajúceho obdobia, či už v čase pandémie alebo pri pomoci odídencom z Ukrajiny. „My však nemôžeme donekonečna suplovať štát, zvlášť ak sme potom konfrontovaní opatreniami, ktoré nás poškodzujú. Toto drancovanie sa musí skončiť,“ vyhlásil starosta bratislavského Ružinova Martin Chren.

(tasr, deh)


Denisa Hošková