Trenčianský Štandard

Prievidza vymení takmer 500 svietidiel. Očakáva výraznú úsporu

Prievidza vymení takmer 500 svietidiel. Foto: Stanislav Vavro

PRIEVIDZA – Mesto Prievidza plánuje vymeniť 485 kusov starých žiarivkových svietidiel LV Modus a sodíkových svietidiel Malaga za LED svietidlá. Cieľom výmeny je zníženie nákladov na energiu.

Podľa slov hovorkyne mesta Prievidza Zuzany Krajčiovej svietidlá budú vymieňať v lokalite sídliska Sever na Ulici energetikov, uliciach Gorkého, Karasiny, Nováckeho a Terasy, vrátane vnútroblokov, ďalej na sídlisku Nové Mesto a Zapotôčky, v lokalite okolo zimného štadiónu a v uliciach Átriová a Gazdovská.

Kompletnú výmenu svietidiel zabezpečia pracovníci TSMPD, s. r. o., Prievidza ako prevádzkovateľ verejného osvetlenia vo vlastnej réžii, za použitia vlastných vysokozdvižných plošín.

„Vďaka výmene dôjde k zníženiu nákladov na údržbu verejného osvetlenia, zníženiu spotreby elektrickej energie, zvýšeniu životnosti svietidiel, zachovaniu účinnosti svietidla počas jeho životnosti, minimalizovanie vplyvov na životné prostredie,“ konštatovala hovorkyňa.

Uviedla tiež, že sa zmení aj estetické pôsobenie – jednotnosť konštrukcie a tvaru svietidiel. „Pri súčasných cenách elektriny očakávame návratnosť investície za necelých 6 rokov,“ konštatovala Zuzana Krajčiová. „Samozrejme, výmenou sa znížia i samotné náklady na údržbu, nakoľko svietidlá majú 5-ročnú záruku. Poruchovosť a náklady na údržbu LED svietidiel budú navyše aj po záruke citeľne menšie ako údržba viac ako 20-ročných žiarivkových a sodíkových svietidiel,“ dodala.

Obstarávacie náklady na svietidlá predstavujú odhadom vyše 86 000 eur vrátane DPH, predpokladané náklady na výmenu svietidiel sú vyše 8 000 eur.

Stanislav Vavro
Ďalšie články