Trenčianský Štandard

Handlovčania vyzbierali vyše 18 ton oblečenia. Čo s ním?

Vyzbierali 18 ton textilu. Čo s ním urobia? Foto: mesto Handlová

HANDLOVÁ – V Handlovej umiestnili v marci 2022 dovedna 15 kontajnerov na rôznych lokalitách. Spoločnosť, ktorá ich prevádzkuje, vyhodnotila po roku ich využívanie. 

Podľa slov hovorkyne mesta Handlová Jany Paulínyovej zo štatistiky vyplýva, že za rok vyzbierali 18,248 ton oblečenia. „V prepočte sme tak za rok ušetrili 354 ton CO2,“ konštatovala.

Ako správne triediť textil?

Dnešný trend udržateľného štýlu života vedie k celkovému znižovaniu objemu všetkého odpadu. Každý, kto chce niečo vyhodiť, by sa mal najprv zamyslieť nad tým, či daná vec ešte nemôže poslúžiť niekomu inému, prípadne na iný účel, uviedli na webe Handlovej.

„Ak je textil zachovalý, zavolajte do niektorých mestských organizácií, ako je napríklad Jazmín, či vaše šatstvo a obuv nie je vhodené k použitiu pre útulok, kde žijú ľudia bez domova. Šatstvo vkladajte čisté a zabalené napríklad v starej nákupnej taške, aby sa tovar pri prevoze neznehodnotil,“ prízvukovala hovorkyňa.

Čo do kontajnerov nepatrí?

Plesnivé, mokré a od chemikálií zašpinené veci. Takisto žiadne druhy komunálneho odpadu. „Textil nenechávajte voľne položený pri kontajneri. Zberová spoločnosť kontajnery na šatstvo vyprázdňuje raz mesačne. Ak je kontajner plný, oznámte to na Oddelení životného prostredia Mestského úradu v Handlovej, mobil: +421 905 945 746,“ upresnila Paulínyová.

Čo sa s textilom deje potom?

Zberová spoločnosť textil roztriedi do viac ako 200 kategórií. Jednou z nich je kategória pre opätovné použitie v secondhandoch, ďalšiu skupinu tvorí textil pre priemysel a recykláciu. Znečistené a nerecyklovateľné odevy sú určené pre energetické využitie, poslúžia teda ako doplnkové palivo pre elektrárne. 

Stanislav Vavro
Ďalšie články