Trenčianský Štandard

Trenčín bude mať nový symbol slobody

Lipa slobody na Mierovom námestí v Trenčíne. Foto: Mesto Trenčín

TRENČÍN – Lipu slobody na Mierovom námestí v Trenčíne, ktorá v rôznych podobách a časových etapách pripomínala nasledujúcim generáciám august 1968, nahradí nový strom.

Lipa na námestí nerástla náhodou. Dva mesiace po invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa ju tam zasadili mladí aktivisti, ktorí pod jej koreň v uzavretom tubuse zakopali aj dokumenty o dobrých vzťahoch medzi Čechmi a Slovákmi. 

„Atmosféra v Trenčíne bola vtedy dosť napätá. Sadenie lipky bol vlastne protest proti augustovej okupácii. Urobili sme to tak, aby sme oklamali sovietov. Ešte stále bolo stanné právo, vojaci so samopalmi hliadkovali z chodníkov. Povedali sme im, že sadíme strom slobody a bratstva Čechov a Slovákov. Bolo práve výročie republiky, tak to rešpektovali. Pre nás bola lipa aj symbolom túžby po slobode,“ spomínal ešte v roku 2019 Emil Sedlačko, jeden z priamych aktérov vtedajšieho hnutia odporu proti okupácii, ktorého pre jeho nesúhlas a aktivity niekoľkokrát zatkli, vypočúvali a väznili.

Ako však informovala trenčianska samospráva, lipa má posledné roky problémy súvisiace so zhutnenou pôdou v oblasti koreňov, čo spôsobilo jej postupné odumieranie. „Mesto investovalo do prevzdušnenia a do výživy koreňov. Išlo o zlepšenie stanovištných podmienok stromu s použitím technológie AIRSPADE. Použil sa vzdušný, hypersonický rýľ. Je to technológia, kde prúdenie vzduchu narúša štruktúru substrátu a odfukuje ho, bez poškodenia koreňov stromov. Výmena zeme sa urobila metódou radiálneho mulčovania. Zemina sa tak vymenila v lúčovitých segmentoch v smere od kmeňa. Následne v týchto lúčoch sa vymenil substrát za vzdušnejší a obohatený o živiny a absorbčné častice, ktoré majú vodozádržnú schopnosť. Žiaľ, nepomohlo,” uviedla radnica na svojej webovej stránke.

Odumretie lipy potvrdil aj dendrologický posudok z decembra 2021. Mesto, ktoré disponuje povolením na jej odstránenie, uskutoční výrub v pondelok 27. februára 2023 o 9:00. Miesto v centre Mierového námestia však nezostane prázdne. V jarných mesiacoch tu začne rásť lipa striebristá s obvodom kmeňa 45 cm.

Denisa Hošková
Ďalšie články