Trenčianský Štandard

Handlovská knižnica oslavuje 100 rokov

Handlovská knižnica oslavuje 100 rokov. Foto: web mesta Handlová
Handlovská knižnica oslavuje 100 rokov. Foto: web mesta Handlová

HANDLOVÁ – Výročie budú oslavovať po celý rok. Predstavitelia obľúbenej mestskej inštitúcie pripravili množstvo podujatí a aktivít.

Zablúďme do histórie

Za pamätný deň otvorenia knižnice považujú 25. marec 1923. Jej vznik sa spája s miestnym odborom Matice slovenskej a s Telovýchovnou jednotou Sokol, ktoré po svojom zániku darovali fond miestnej knižnici. Do vtedajšej knižnice zakúpili 160 slovenských a 160 nemeckých kníh, mesto malo v tom čase okolo 8-tisíc obyvateľov.

Podľa štatistiky, ktorú udáva Handlová, knižnicu za sto rokov navštívilo viac ako 1, 5 milióna čitateľov, návštevníci si vypožičali takmer 6 miliónov kníh a časopisov. Mesto avizuje, že sa pod jej záštitou za posledných sto rokov uskutočnilo takmer 10 000 kultúrno–výchovných podujatí, na ktorých vystúpilo takmer 200 slovenských i zahraničných osobností.

Knižnica v súčasnosti

V súčasnosti je Mestská knižnica verejnou inštitúciou. Jej zriaďovateľom je mesto Handlová. Malo by sa v nej nachádzať až 45 000 knižničných jednotiek. Podľa oficiálnej stránky mesta majú návštevníci k dispozícii okrem kníh aj 30 exemplárov novín a časopisov.

„Ročne registrujeme približne 20 000 návštevníkov, 45 000 výpožičiek, pripravíme okolo 200 podujatí na podporu čítania a propagáciu knižnice. Úspešne sa zapájame do získania grantov z Fondu na podporu umenia na nákup nových kníh. Z celkovej škály podujatí uskutočňovaných v handlovskej knižnici je ťažké vyzdvihnúť niektoré. Každá aktivita má svojho ducha, má svoje špecifiká,“ napísali na stránke mesta.

Knižnica prešla väčšou rekonštrukciou, vďaka ktorej získala moderné bezbariérové priestory, počítačovú či audio techniku. Nový dizajn robí z knižnice jednu z najmodernejších mestských knižníc v Trenčianskom kraji.

„Počas svojej existencie menila knižnica názvy aj zriaďovateľov, ale to podstatné, práca s knihou a ľuďmi, tu boli stále. Vždy v nej boli a sú ľudia, ktorí milujú literatúru a šíria ju medzi čitateľmi. 100. výročie knižnice si budeme pripomínať počas celého roka. Pripravujeme celú škálu podujatí a aktivít pre všetky vekové kategórie a, samozrejme, mnoho nových kníh,“ uviedlo mesto.

Zdroj: mesto Handlová

Mária Jakúbeková
Ďalšie články