Trenčianský Štandard

Tublatanka vydala album. Na skladbách spolupracovala aj manželka Maťa Ďurindu

Tublatanka vydáva nový album. Foto: Tublatanka

TRENČÍN – Legenda československej rockovej scény oslavuje 40 rokov. Okrem štúdiovky pripravila aj turné, v rámci ktorého vystúpi 19. mája v Púchove.

Album Uprostred chaosu obsahuje 15 skladieb, ktoré kapela nahrala v dlhoročnej zostave Maťo Ďurinda, Juraj Topor a Peter Schlosser.

Tublatanka je na hudobnej scéne neuveriteľných 40 rokov, počas ktorých priniesla megahity ako Pravda víťazí, Žeravé znamenie osudu, Láska, drž ma nad hladinou, Šlabikár, Skúsime to cez vesmír či Dnes.

„Pieseň Uprostred chaosu, podľa ktorej je album nazvaný, je reakciou na chaos súčasnej doby, v ktorej sa naša spoločnosť, ale aj svet nachádza. Na albume nechýbajú ani dve rockové balady, viacero dynamických rockových skladieb aj ďalší Šlabikár – čiže pieseň, ktorá vždy odzrkadľuje obdobia vývoja kapely od vzniku skupiny v roku 1982 až po rok 2023.  Mám veľkú radosť, že sme priniesli fanúšikom Tublatanky nový radový album po vyše 10 rokoch a ďakujem im za ich trpezlivosť. Počas tohto dlhého obdobia  sme sa obhliadli späť a vydali dva výberové albumy najlepších piesní, o ktoré nás  žiadalo naše vydavateľstvo a odohrali stovky koncertov. Ale cítili sme, že je najvyšší čas urobiť nový album, vypočuť fanúšikov a splniť ich želanie,“ prezradil líder Tublatanky Maťo Ďurinda.

Nový album vznikal dva roky. Postupne ho nahrávali v troch štúdiách Lavagance, Loft a Randal v Seredi. Na dvanástom hudobnom počine Tublatanky sa producentsky podieľal Maťo Ďurinda. Zvuk a mix má na konte zvukový majster a gitarista Jimi Cimbala.

Maťo Ďurinda spolupracoval na albume aj s manželkou Mirkou, ktorá sa hudbe a skladaniu piesní venuje od detstva. Na novinku zložila mnohé piesne a napísala niekoľko textov. Dve piesne zložil basgitarista Juraj Topor. Ruku k dielu pridal aj Martin Sarvaš, ktorého texty má Tublatanka od prvej debutovej LP platne z roku 1985 až dodnes. Sarvaš je aj autorom textu skladby Dobrí priatelia, podľa ktorej skupina nazvala svoje výročné turné.

„Keď som skladbu Dobrí priatelia zložil, cítil som, že je silne melodická a môže si ju každý zaspievať a zahrať. Keď sa kamaráti spolu stretnú, tak si pri piesni Dobrí priatelia môžu zaspomínať na spoločné príbehy, staré lásky, na časy dobré aj zlé. A zdvihnúť pohár na oslavu priateľstva. Pieseň Dobrí priatelia by mohla spájať ľudí v dnešnej rozdelenej slovenskej spoločnosti,“ skonštatoval Maťo Ďurinda.

Kultová kapela oslávi výročie na hudobnej scéne výnimočným turné. Na 40 rockov Dobrí priatelia tour poteší fanúšikov v 12 slovenských mestách. Počas dvojhodinového koncertu predstaví vyše 20 skladieb. V Púchove zahrá 19. mája v tamojšej Hádzanárskej športovej hale.

Informácie poskytla Nora Krchňáková z NK Factory.

Lukáš Dedík
Ďalšie články