Trenčianský Štandard

Potrebujete kompost? Môžete dostať 200 litrov zadarmo!

Trenčianske domácnosti môžu získať bezplatne 200 litrov certifikovaného kompostu. Foto: Unsplash

TRENČÍN – Každá domácnosť v Trenčíne, ktorá platí poplatky za odvoz komunálneho odpadu, má bezplatne nárok na 200 litrov certifikovaného kompostu ročne z trenčianskej kompostárne.

Informovala o tom špecialistka na životné prostredie trenčianskej radnice Zuzana Čachová. Podľa spoločnosti Marius Pedersen, ktorá kompost v Trenčíne bioodpadu vyrába zo separovaného biodpadu, má trenčiansky kompost hodnotu pH viac ako osem. Jeho pravidelným pridávaním do pôdy je možné zvýšiť podiel organických látok a živín.

„Je zdrojom dusíka, fosforu, draslíka, horčíka, vápnika a stopových prvkov. Vhodný je na hnojenie záhrad, ovocných sadov, pri výsadbe stromov, okrasných drevín a trvaliek, pri zakladaní a pestovaní trávnikov. Pre alkalické hodnoty pH však nie je vhodný na výsadbu a hnojenie kyslomilných rastlín, ako sú čučoriedky, azalky či hortenzie,“ uviedla spoločnosť.


Záujemcovia o kompost sa podľa Čachovej musia zaregistrovať pomocou elektronického formuláru na webovej stránke mesta. Registrovať sa treba do stredy aktuálneho týždňa, prevzatie kompostu bude možné vo štvrtok alebo v piatok nasledujúci týždeň, po spracovaní a kontrole údajov. V prípade záujmu o väčšie množstvo kompostu je možné si ho kúpiť od spoločnosti. Radnica pomôže s registráciou v klientskom centre na mestskom úrade.

(tasr)

Lukáš Dedík
Ďalšie články