Trenčianský Štandard

Kedy otvoria Hviezdu a čo všetko ponúkne?

Kedy otvoria Hviezdu a čo všetko ponúkne? Foto: Mgr. art. Lukáš Matejka, ArtD.
Kedy otvoria Hviezdu a čo všetko ponúkne? Foto: Mgr. art. Lukáš Matejka, ArtD.

TRENČÍN – Na stredajšej prezentácii obnovy Kreatívno-kultúrneho centra (KKC) Hviezda, ktorá sa venovala jeho znovuotvoreniu, ozrejmili ciele, financovanie projektu a aj to, pre koho je určený.

Zhruba osem miliónov eur

Juraj Benda, manažér Kreatívno-kultúrneho centra (KKC) Hviezda, vysvetlil, že obnova KKC je primárne financovaná z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR), 10 % prispel Integrálny operačný systém Mesta kultúry (MK) a 5 % doplnilo mesto z vlastných zdrojov.

„Tento grant sa vyhlásil niekoľko rokov dozadu, najskôr s veľmi prísnymi a vysokými merateľnými ukazovateľmi, nikto do toho nechcel ísť. Postupne uberali z nastavení. Nebude to jednoduché. Berieme to ako výzvu,“ uviedol Benda s doplnením, že ide o veľmi komplexný a zložitý grant, ktorý má slúžiť na vzdelávanie študentov a absolventov.

Na čo všetko vynaložia financie? „Tri milióny z grantu zhltli foto, video technológie do kreatívnej dielne FabLab. V roku 2023 bude z toho platený aj personál. Potom sú tam veci ako webstránka, ktorá je v procese programovania, marketing. Udržateľnosť projektu má byť desať rokov,“ prezradil manažér KKC.

Účel projektu

Prioritou projektu má byť pomoc študentom a absolventom s uplatnením na trhu práce či už získaním nových skúseností alebo praxou v obore. Grant má tiež poskytnúť podporu podnikateľom, ktorí podnikajú kratšie ako tri roky, vo výnimočných prípadoch aj pre takých, ktorí podnikajú dlhšie.

Podľa Bendu v projekte ide v prvom rade o rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky, v druhom rade je to podpora dopytu po kreatívnom priemysle.

„Budeme robiť akcie, kde sa budeme snažiť, aby sa stretávali tí praví ľudia s tými pravými ľuďmi, ktorí si môžu pomôcť. Tretia aktivita je sedem špecifických služieb, ktoré zmluvne musíme ponúkať. Sú to rôzne formy inkubátorov a akcelerátorov, otvorené pracovné dielne, otvorené ateliéry, prenájom priestorov a technického vybavenia. Sú to služby alebo nástroje, ktoré majú za úlohu pomáhať rozvíjať talenty. Môžu to byť mäkké aktivity. Ak chcete fotiť a neviete to, naučíme vás to,“ vysvetlil. Ak však už fotiť viete, ale chýba vám marketing, v KKC Hviezda vám s ním pomôžu. Prostredníctvom lektorov budú vedieť začínajúcim umelcom pomôcť aj s daňovým priznaním.

„Budeme sa to snažiť našiť na konkrétne potreby pre konkrétnych ľudí. Budeme potrebovať aj veľkú odozvu od vás, aby sme vedeli, čo potrebujete,“ vyzval Benda záujemcov.

Cieľové skupiny

„Grant myslí na verejnosť 18 plus. Asi je to tým, že predpokladajú nejakú zamestnateľnosť. Sú do toho zarátaní aj štvrtáci na strednej škole. My to berieme tak, že pokiaľ nám to kapacity dovolia, budeme sa snažiť ponúkať priestor aj mladším ľuďom. Talent nezačína od 18 rokov, ale treba ho pestovať omnoho skôr,“ argumentoval manažér Hviezdy.

Organizátori projektu sa budú snažiť robiť kultúru multižánrovo. „Pre celý demografický koláč,“ doplnil Benda. „Pomôžeme vám s transformáciou vášho hobby na podnikanie. Chceme ponúkať pestrosť, kvalitu, cielenosť, pravidelnosť, návykovosť,“ vymenoval zámery kultúrneho programu Hviezdy.

Má sa zvýšiť aj komfort sedenia či flexibilita sály. Podľa Bendu bude možné sálu použiť na viac podujatí, ako sme boli doteraz zvyknutí. Malá sála, tzv. zrkadlovka, by mala mať vlastnú réžiu, ktorá sa bude nachádzať na medziposchodí. V nej by mala byť strižňa pre streaming.

„Tam sa budete môcť naučiť robiť živú réžiu zo živých prenosov. Malá sála bude slúžiť aj ako koncertná sála pre menšie podujatia, aby sme nemuseli vykurovať veľkú sálu. Zároveň tam budú zrkadlá, takže sa bude dať aj tancovať,“ ozrejmil. Na prízemí by dokonca mala pribudnúť kaviareň.

Novinka v suteréne – trenčiansky FabLab

V suteréne sa budú nachádzať kreatívna dielňa v štýle FabLabu o veľkosti 90 metrov štvorcových a tanečné štúdio. Na poschodí majú byť balkón, galéria, učebňa, kde budú realizovať gro vzdelávacích aktivít. „Na treťom poschodí budú ateliéry, coworkingový priestor pre začínajúcich podnikateľov, aby mali kde sedieť,“ vysvetlil.

Kreatívna dielňa bude disponovať lasermi, CNC frézami, vyšívacím strojom až na osem farieb. Ako uviedol Benda, cez verejné obstarávanie si organizátori projektu zaobstarali foto a video technológie prvej ligy, kvalitné fotoaparáty, 3D skener či 3D tlač.

Benda uviedol, že v projekte ide primárne o vzdelávanie. „Nejdeme robiť konkurenciu podnikateľom, ktorí si za všetko platia. Zatiaľ máme nahodené symbolické ceny.“

Minimálne sumy nastavili preto, aby ľudia tieto služby nezačali brať ako samozrejmosť.

Kedy Hviezdu otvoria a aký program pripravujú?

„Posunulo sa to už dvakrát. Malo to byť otvorené na jeseň, potom zas 1. apríla. Momentálne to vyzerá na jún, aspoň podľa optimistickejšieho scenára,“ uzavrel Benda.

Anton Šulík, dramaturg Centra kultúrno-kreatívneho potenciálu Hviezda, vysvetlil, čo všetko bude Hviezda organizovať v rámci bežného týždňa.

„V pondelky by sme sa radi venovali komunitným formátom, hlavne výtvarníkom,“ uviedol. Chcú prinášať aj najúspešnejšie festivalové filmy. „Všetko to budeme sieťovať s ľuďmi, ktorí to tu v Trenčíne robia,“ vysvetlil.

KKC má tiež záujem venovať sa literatúre, organizovať pravidelné stretnutia literárnej kaviarne.

Utorky by zasa mali byť venované netradičným divadelným formátom, akými sú divadelná talkshow, stand-up comedy, hviezdna kvízovica, čo sú podľa Šulíka v Trenčíne už zabehnuté veci. Ďalej neopomína ani diskusné kluby.

„Chceme podporiť inkluzivitu,“ okomentoval ďalší cieľ. Menoval inkluzívny klub pre nepočujúcich, nevidomých, pre mamy na materskej, dokonca nezabudnú ani na seniorov.

„Stredy by sme chceli otvoriť pre agentúrnu činnosť,“ uviedol. Štvrtky by mali byť opäť venované divadlu, v tomto prípade štandardnému divadlu vynímajúc modernejšie formáty, ktoré dostanú priestor v utorok.

„Radi by sme sa zosieťovali s inštitúciami, ako je Slovenské národné divadlo (SND), divadlo ASTORKA Korzo 90, Divadlo Aréna, Štúdio L+S, Trnavské divadlo, Divadlo Andrea Bagara, Žilinské divadlo…“ vysvetlil Šulík.

Piatky by mali zostať zachované pre klubovú scénu, soboty so zreteľom na mainstream, na veľké mená, na ktoré Trenčania chodia. Nedeľné dopoludnia by mali byť venované deťom a poobedia folkóru či vážnej hudbe. Každý by si mal v KKC vedieť nájsť svoj žáner.

Na záver podujatia promotér a hudobník Martin Valihora s iniciatívou Ja som kultúra zaželal projektu všetko dobré a prezradil, čo pripravuje.

„Chcem vám popriať, aby ste sa o to všetci starali. Musíme vytvárať záujem robiť to kvalitne a snažiť sa inšpirovať, vzbudiť záujem, aby prichádzala profesionálna obec a chcela tvoriť, vyvíjať sa. Aby ste prichádzali vy, zažívali rôzne formáty, rôzne kultúrne počiny, v divadle, vo výtvarnom umení, v rôznych spoločenských diskusiách, v čomkoľvek, čo formuje spoločnosť. Tak, aby sme si vytvorili dobrú atmosféru v krajine. Myslím si, že toto je celé poslanie. A ja prajem Hviezde, aby bola hviezdou,“ povedal.

„Osobne si zoberiem nový formát, ktorý sa bude volať Zahraničné pódium. Budem sa snažiť prinášať rôznych umelcov zo zahraničia, stavať ich v konfrontácii so slovenskými umelcami a vytvárať posolstvo do sveta,“ uzavrel.

Mária Jakúbeková
Ďalšie články