Trenčianský Štandard

Od výbuchu v Novákoch uplynulo 16 rokov. Matka jednej z obetí verí, že vinníkov potrestajú

Pamätník obetí výbuchu vo VOP Nováky. Foto: Radovan Stoklasa/TASR

NOVÁKY – Tragédia sa stala 2. marca 2007 vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky. O život prišlo 8 ľudí.

Obete si popoludní pripomenula verejnosť pietnou spomienkou pri miestnom pamätníku v Parku Štefana Moyzesa.

Tragický výbuch si denne pripomína Emília Vačková, ktorá vtedy prišla o dcéru. Podľa jej slov by dnes už bola babičkou. „Chýba nám veľmi, vnúčatám i mojim pravnúčatám,“ podotkla. Vačková verí, že vinníkov za výbuch potrestajú.

„Tragédia, ktorá sa stala pred 16 rokmi, sa nezmazateľne zapísala do našich myslí a dejín nášho mesta. Má svoje miesto medzi kapitolami, ktoré už navždy budeme považovať a označovať ako smutné a bolestivé,“ uviedol v príhovore primátor Branislav Adamec.

Možno si ľudia niekedy so smútkom podľa neho hovoria, aká zbytočná a nezmyselná smrť ôsmich ľudí to bola a je to tak. „Práve neopakovanie chýb, ktoré k tejto smrti viedli, nedopustenie nezodpovednosti, odpor voči zbraniam a vojnám, to by sme si mali odniesť ako východisko a poučenie. To poučenie by malo byť o to cennejšie, že bolo vykúpené najvyššou cenou – ľudskými životmi,“ dodal.

„Ani 16 rokov nedokáže v našich srdciach po zosnulých príbuzných či kolegoch vyplniť prázdne miesto. Spomíname na nich s vďakou, úctou a nikdy nezabudneme,“ podotkol generálny tajomník Služobného úradu Ministerstva obrany SR Peter Kozák.

Tragickým výbuchom vo VOP Nováky sa zaoberal od roku 2012 prievidzský okresný súd, ten v septembri 2020 dvoch zo štyroch bývalých manažérov uznal za vinných z prečinu všeobecného ohrozenia. Rozsudok nie je právoplatný, kauzou sa bude zaoberať Krajský súd v Trenčíne v júni tohto roka. Spis mu predložil okresný súd v marci 2020.

Explózia presne nezisteného množstva výbušnej látky, ku ktorej došlo 2. marca 2007, spôsobila deštrukciu delaboračnej haly a usmrtila osem pracovníkov. Mnohopočetné vážne zranenia utrpel jeden zamestnanec a ďalších 20 malo ľahšie zranenia. Spôsobená škoda na majetku VOP, ako aj ďalšom hnuteľnom a nehnuteľnom majetku, sa dostala na viac ako dva milióny eur.

(tasr)

Lukáš Dedík
Ďalšie články