Trenčianský Štandard

Týždeň slovenských knižníc bojuje proti dezinformáciám

Týždeň slovenských knižníc bojuje proti dezinformáciám. Foto: Mária Jakúbeková
Týždeň slovenských knižníc bojuje proti dezinformáciám. Foto: Mária Jakúbeková

TRENČÍN – Trenčín sa stal mestom, ktoré oficiálne otvorilo 24. ročník podujatia.

Týždeň slovenských knižníc je jedným z najmasívnejších čitateľských podujatí, do ktorého sa ročne zapojí vyše 30 000 čitateľov.

Hlavnou témou aktuálneho ročníka sa stal boj proti dezinformáciám a hoaxom. „Každý rok sa snažíme reflektovať na aktuálne spoločenské témy. Dlhodobo nás trápi problematika dezinformácií a hoaxov, ktoré sa šíria po internete a na sociálnych sieťach, takže hlavnou témou je boj proti dezinformáciám,“ skonštatoval na pondelkovej tlačovej konferencii Ondrej Látka, predseda Slovenskej asociácie knižníc.

Generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva Ministerstva kultúry (MK) SR Radoslav Ragač vyhlásil, že knižnice sú inštitúcie, ktoré vychovávajú aj ku kritickému mysleniu. „Dezinfo scéna je veľmi aktívna. Práve to kritické myslenie, schopnosť triediť informácie, zamýšľať sa nad nimi je veľmi dôležité,“ uviedol.

Podľa predsedníčky sekcie verejných knižníc a riaditeľky Knižnice pre deti a mládež v Košiciach Kamily Prextovej sa do Týždňa slovenských knižníc zapojili všetky verejné knižnice na Slovensku. Na tento týždeň pripravili pre verejnosť stovky podujatí.

„Naše poslanie je v tomto svete veľmi dôležité. To všetko, s čím sa potýkame, smeruje do knižníc a treba učiť všetky deti a všetkých dospelých hľadať informácie v knižniciach,“ uzavrela.

Mária Jakúbeková
Ďalšie články