Trenčianský Štandard

425 kilometrov náročného špeciálu

425 kilometrov náročného špeciálu

   HA’IL, SAUDSKÁ ARÁBIA – Štvrtá etapa dakarského dobrodružstva priniesla prvé vážnejšie technické problémy. Aj napriek časovej penalizácii Tatry Phoenix však pokračujú obe posádky v náročnej súťaži ďalej.  

Štvrtou etapou bola slučka okolo Ha’ilu, na pretekárov čakalo 425 km špeciálu, z celkového denného prídelu 574 km.  

Organizátori sľubovali v prvých 100 km tohto špeciálu číre hory piesku. Po výdatných dažďoch sa zmenila aj štruktúra podkladu, kto sa tomu prispôsobil a zladil sa s touto skutočnosťou, mal výhodu. Akonáhle prekonali náročné duny, zložitá navigácia na piesočnatých cestách vedúcich späť do Ha’ilu potrápila nejedného jazdca a posádku. Veľká pozornosť tak bola nevyhnutná na dešifrovanie a dodržiavanie pokynov v itinerári.

„Duny sa striedali s prudkými zjazdami. V mokrom piesku sme jazdili prakticky celý deň. Je to úplne nová skúsenosť. Mokrý piesok je totiž horší než sypký, pretože berie zo strojov mnoho z výkonu,“ priznal Josef Macháček s tým, že za svoju dvadsaťročnú históriu ešte nejazdil v tak mokrom piesku.

A presne tomu, čo čakalo matadora Macháčka, čelili aj naše posádky. Ešte pred štartom sa museli vysporiadať s technickými problémami. Posádku Róberta Kasáka to stálo prvú výraznú časovú penalizáciu v súťaži. Napriek tomu nestráca dobrú náladu a chce sa aj naďalej popasovať s nástrahami súťaže.

„Na Dakare pokračujeme. Síce s penalizáciou, ale ideme ďalej. Taký je jednoducho Dakar. Stať sa môže čokoľvek a uchránilo nás to možno pred niečím iným,“ verí jazdec Tatry Buggyra Slovakia.

Radovan Kazarka sa v Dakar Classic drží v poradí svojej kategórie podľa neoficiálnych výsledkov na treťom mieste.

„Ráno mi ostal plynový pedál na zemi, ale chlapci mechanici to spravili. Len som celú etapu tŕpol, či to vydrží. Trať bola členitá, tento rok je Classic náročnejší, než tomu bolo pred rokom. Ale my si to užívame,“ zhodnotil etapu Rado Kazarka.

„Po včerajšku bola dnešná etapa ako cukríček, lebo včera to bolo niečo strašné. Počasie nevyšlo a tiež sme mali dosť porúch na vozidle, ktoré sa cez noc odstraňovali a ešte nám ráno dorábali plyn, tak musím pochváliť predovšetkým posádku, hlavne Rada ako pilota s tým, že dokázal ísť na takom plyne, ako šiel. Ale sme tu, v cieli dnešný deň, takže je to dobre,“ povedal po etape Pavol Zachar.

V článku alebo videoreportáži sú použité zábery so súhlasom BUGGYRA Racing a BUGGYRA brand, videoreporty a fotografie z produkcie Kazarka Team.

Ďalšie články