Trenčianský Štandard

Náročný terén preveril autá aj posádky

Rôznorodosť terénu prvej etapy bola pre posádku Roba Kasáka skutočnou výzvou

 SEA CAMP, SAUDSKÁ ARÁBIA – Čo sľúbili, to aj splnili. Organizátori pripravili v prvej etapy množstvo náročných úsekov a prvé vážne duny. Pilotov Kazarku s Kasákom však neprekvapili. 

Prvá etapa v smere Sea Camp / Sea Camp bola v celkovej dĺžke 602,56 km z toho 367 km ako meraný špeciál. Ako organizátori sľúbili, čas hier sa končí. Slučka okolo Sea Campu priniesla rovno výraznú, 367-kilometrovú nádielku. Piesočnaté úseky striedali kamenisté. Koniec etapy priniesol skúšku najmä pre nováčikov, ktorí si mohli vyskúšať „surfovanie“ na dunách. Tu sa začal formovať prvý obraz toho, ako by sa mohol tento ročník vyvíjať.

Ako sa darilo ostro sledovaným slovenským posádkam v oboch Tatrách? 

„Výborne. Výborná etapa, trial plný kameňov, dve tretiny trasy kamene a potom duny. A my sme ich ako jediní z kamiónov s Tatrou prešli. Tatra je jednotka. Etapa vynikajúca, ťažká, náročná, ale za mňa výborne, posádka super. Stále sme si neosvojili systém penalizácií, lebo napríklad je možnosť obísť dunu, nemusí sa tam ísť, tak by mali niečo kompenzovať aj nám. My sme to prešli. Takže tomu moc nerozumiem, ale za nás veľmi dobré. A ideme si oddýchnuť, najesť sa a skontrolovať auto. Ráno štartujeme ďalšiu etapu,“ zamýšľal sa Radovan Kazarka nad systémom bodovania vo svojej kategórii.

„Etapa mala 300 kilometrov, ale potom nás ďalší deň čaká nejakých 600. Uvidíme, ako bude, ale z dnešného dňa by som dal dvojku, včera na jednotku, dnes tomu dávam dvojku, ale trať bola dobrá, pekná a veľmi náročná. Na zajtra sme pripravení. Chystáme ešte nejaké drobnosti na Tatre, čo sme dneska poškodili na nejakých stromoch, konároch a v kameni. Na zajtra budeme nachystaní určite,“ zapojil sa do diskusie Kazarkov mechanik Pavol Zachar.

Dnes sme absolvovali krásnu a dlhú etapu, plnú kameňov a úzkych úsekov. Ale čo sa týka dún, strašne náročná, asi jedna z tých najťažších etáp, čo som doteraz išiel, lebo do tých najťažších dún sme vstúpili v noci, zliezli sme tam do takej jamy, asi 200 metrov hlbokej. To bol problém, lebo tam ešte boli prevrátené tri autá. Ten náš dnešný výsledok hodnotím zo svojho hľadiska úplne super. Aj navigátor Tomáš ide zatiaľ takmer bezchybne, máme výbornú spoluprácu a som z toho nadšený,“ informoval Róbert Kasák, vodič Tatry Phoenix. 

Výsledky po prvej etape:

V hlavnej kategórii nákladných áut TRUCK v triede T5.1, Prototype Cross-Country Trucks figuroval náš tím najskôr na 23. mieste. Po 15-minútovej penalizácii maďarskej posádky Miklos Kovacs, Péter Czeglédi a Laszlo Acz (Qualisport Racing) sa posunul o jednu priečku vyššie. Posádka Róbert Kasák, Tomáš Kazarka a Jaroslav Kolář, tímu Tatra BUGGYRA Slovakia so štartovým číslo 531 sa v prvej etape umiestnila na 22. mieste, s časom 06H 42′ 23“ so stratou + 02H 45′ 05“ na víťaza Martina Macíka (CZ) z tímu MM TECHNOLOGY.

V kategórii CLASSIC si posádka Radovan Kazarka, Josef Kalina a Pavol Zachar vybojovala v triede Classic Truck tretiu priečku s počtom bodov 2592.

V článku alebo videoreportáži sú použité zábery so súhlasom BUGGYRA Racing a BUGGYRA brand, videoreporty a fotografie z produkcie Kazarka Team.

Ďalšie články