Trenčianský Štandard

Prvá ostrá dakarská výzva

Posádka Radovana Kazarku v úvodnom prológu Rely Dakar 2023 v Saudskej Arábii

 SEA CAMP, SAUDSKÁ ARÁBIA – Úvodných 13 kilometrov prológu sa do celkového poradia nepočítalo. Radovan Kazarka prišiel v kategórii Classic na prvom mieste. 

Tradične v úvode pripravili zahrievací prológ. Hoci dĺžkou 13 kilometrov vyzeral jednoducho, v skutočnosti to tak vôbec nebolo. Pestrosť terénu v okolí kempu preverila všetky kategórie.

Obe sledované slovenské posádky sa s úvodnou výzvou vysporiadali úspešne a po zdarnom príchode do cieľa sa mohli pohodlne pripraviť na prvú etapu.

Po príchode do cieľa zhodnotili prológ obaja piloti, Radovan Kazarka ako pilot Tatry Puma v kategórii Classic a Róbert Kasák, šofér Tatry Phoenix v kategórii kamiónov.

„Za nás hodnotím prológ veľmi dobre. Trasa bola členitá, ale išlo sa celkom svižne. Rýchle úseky boli rozjazdené, lebo pred nami štartovali osobné autá. Na jednom mieste úseku sme museli stáť, lebo tam mala nejaká posádka problémy, tak sme museli počkať. Boli to nejaké dve minútky, tak sme sa potom snažili dohnať ten časový sklz. Trasa bola pekná, som spokojný s časom aj pozíciou,“ povedal po príchode do cieľa Rado Kazarka.

Svoj debut za volantom závodného špeciálu absolvoval aj Róbert Kasák ako kapitán posádky. Hoci má s účasťou na dakarských dobrodružstvách dlhoročné skúsenosti, viesť vlastné auto a plne sa sústrediť na čo najlepší výsledok je pre neho niečo nové. V cieli vyšiel z Tatry s úsmevom na tvári. Svoje snaženie premenil v prológu na 33. miesto.  

„Dnes to bolo úplne super. Myslím si, že štart sme zvládli celkom fajn. Je to začiatok, a tak sme si dávali pozor. Trať bola už dosť rozbitá, lebo pred nami tam prešlo už mnoho jazdcov. Chvíľu to bolo komplikované, keď nás na jednej strane organizátori ťahali mimo trať, aj keď nás pred štartom informovali, že ak niekto vyjde mimo trať, tak bude penalizovaný. Ale ja si myslím, že to bolo dobré, k tejto posádke nie je čo dodať. Myslím si, že sme skvelo zohraný tím a už na začiatku to vyzerá naozaj dobre,“ zhodnotil prológ Kasák.

Umiestnenie našich posádok v prológu:

V hlavnej kategórii nákladných áut TRUCK v triede T5.1, Prototype Cross-Country Trucks sa posádka Róbert Kasák, Tomáš Kazarka a Jaroslav Kolář, Tatra BUGGYRA Slovakia so štartovým číslo 531 umiestnila na 33. mieste, časom 12′ 21“ so stratou 02′ 38“ na víťaza.

V kategórii CLASSIC v triede Classic Truck (Low average) 87-96 si posádka Radovan Kazarka, Josef Kalina a Pavol Zachar vyskúšala pocit víťazstva.

Prológ sa do celkovej klasifikácie nezapočítaval, výsledky rozhodli o poradí na štarte prvej etapy.

V článku alebo videoreportáži sú použité zábery so súhlasom BUGGYRA Racing a BUGGYRA brand, videoreporty a fotografie z produkcie Kazarka Team.

erorux
Ďalšie články