Trenčianský Štandard

Neboj sa remesla !

Neboj sa remesla

 Vyzdobiť vianočnú guľu, vyrobiť si koženú peňaženku alebo vystrúhať drevenú píšťalu. Aj to sa môžeš naučiť na kurzoch remesiel. 

Občianske združenie Vandrovka už niekoľko rokov organizuje kurzy tradičných remesiel. V decembri tohto roka sa okrem zdobenia medovníkov a výroby zo šúpolia venovali aj zdobeniu vianočných gulí voskom.

Veronika Brveníková, lektorka: „Táto technika vlastne spočíva v tom, že roztopíme bielu voskovku spolu s parafínom alebo včelím voskom a nanášame ten vosk špendlíkovou hlavičkou na vianočnú guľu. Ja zdobím vajíčka už roky a nikdy mi toto nenapadlo. Toto spojenie vianočných gúľ a vosku je vynikajúca metóda. Takže teraz tu máme akurát kurz.”

V nových priestoroch kultúrneho domu v Zlatovciach zorganizovali od septembra tohto roku lektori Vandrovky viacero kurzov.

Veronika Brveníková, lektorka: „Mali sme kurz rezbárstva, kurz výroby koncovky píšťaly. Mali sme kurz výroby z kože, to sú všetko také nové kurzy. Kurz výroby zo šúpolia, vyšívanie, paličkovanú čipku sme otvorili tento rok prvýkrát.”

Kurzy su určené pre verejnosť a podľa náročnosti konkrétneho remesla ich môžu navštevovať deti už od 8 rokov.

Veronika Brveníková, lektorka: „A v novom roku sa teda chystáme znovu otvoriť ďaľšie kurzy, napríklad vyšívanie krivou ihlou. Znovu budeme mať rezbárstvo, výrobu lyžice a rôzne ďalšie. Ale o tom sa teda môžu dozvedieť aj na našej facebookovej stránke alebo webstránke Neboj sa remesla, teda pod tým názvom nás nájdete a veľmi radi vás všetkých uvidíme.”

Michal Večeřa
Ďalšie články