Trenčianský Štandard

Svetový kameraman sviatkuje v Trenčíne

Spolupracoval s veľkými filmovými hviezdami

  TRENČÍN – Pre niekoho neznámy, no vo svete filmu známa persóna, ktorá má na konte niekoľko zahraničných filmov.  Svetový mexický kameraman Ramón Orozco Stoltenberg strávi Vianoce v Trenčíne. Našiel si na nás čas a porozprával nám ako sa stať dobrým kameramanom.  

Čo robí mexický kameraman v Trenčíne? 

Dôvod prečo som sa ocitol v Trenčíne je, že mi odtiaľto pochádza priateľka. Máme spolu dvojročnú dcérku. Nie je to moja prvá návšteva Trenčína, som tu už štvrtýkrát. Trenčín sa stal súčasťou mojej rodiny.  

Ako sa vám páči Trenčín a čím vás ohromil? 

Je to nádherné mesto. Je tu veľa historických pamiatok, máte tu prekrásny hrad. Páčia sa mi tunajšie vianočné trhy. Dúfam, že sa sem v lete vrátim. 

Ako sa začala vaša cesta ku kamere a nakrúcaniu? 

Pracoval som v jednej firme ako osvetľovač. Neskôr som sa presunul k fotografii a fotografovaniu. Prišlo obdobie, kedy som sa dopočul u nás v Mexiku o jednej filmovej škole a povedal som si, že by to pre mňa mohla byť výborná príležitosť. Keď som bol vo 4. ročníku, dostal som ponuku nakrútiť vlastný film a odvtedy vlastne pracujem ako kameraman. Vtedy som mal 29 rokov. Na vtedajšie pomery som bol medzi kameramanmi celkom mladý. Pri dnešnej technike a vývoji sa mladí dostávajú ku kamere už v dvadsiatich rokoch a tomu sa veľmi teším, že majú tie možnosti. 

Čo vás pri tejto práci napĺňa a čo by mal mať dobrý kameraman? 

Určite je to voľnosť. Musíte mať veľký prehľad a musíte mať v sebe kus kreativity. Musíte veľa čítať, pozerať a robiť výskum. Mladí filmári by mali ihneď po škole začať na sebe pracovať. Netreba zabúdať ani na fyzické predpoklady. Nikdy neviete, kde budete nakrúcať. Robil som filmy na prekrásnych miestach, ale rovnako som strávil pri kamere niekoľko hodín denne aj v chlade. 

Aký najdlhší časový horizont ste nakrúcali jeden film? 

Pokiaľ sa pamätám, tak to bolo približne okolo troch mesiacov. Príprava mi zabrala 9 týždňov a ďalších 12 týždňov sa nakrúcalo. Potom čaká film postprodukcia, čiže od prvého záberu do finálnej verzie môžem povedať, že to bol rok.  

Váš najobľúbenejší film, ktorý ste nakrúcali? 

Jeden z mojich najobľúbenejších filmov je horor Belzebuth. Zahrali si v ňom spoločne mexickí a americkí herci. Nakrúcalo sa to na mexicko-americkej hranici, čo dodáva filmu ešte väčšie napätie. Nakrúcanie hororov je niečo úžasné, ale zároveň aj náročné. Musíte pracovať s tmavými objektami a musíte vzbudiť u diváka napätie.  

Vedeli by ste predstaviť prácu kameramana aj u nás na Slovensku? 

Ak by som dostal ponuku, tak rozhodne áno. Nebránim sa žiadnej spolupráci. Nemal by som problém nakrútiť pokojne aj dokument. Možno sa mi jedného dňa podarí natočiť dokumentárny film aj o Trenčíne.

Rastislav Harakal
Ďalšie články