Trenčianský Štandard

Ženy v seniorskom veku pijú viac ako muži

Problém s alkoholom má čoraz viac žien v seniorskom veku. Foto: Unsplash

HANDLOVÁ – „Stáva sa, že už na prvý pohľad zistíme, či niekto pije alkohol pravidelne,“ vyhlásila primárka oddelenia dlhodobo chorých handlovskej nemocnice.

Podľa odborníkov je závislých od alkoholu stále viac ľudí v seniorskom veku. Nelichotivú skutočnosť dokazuje aj fakt, že vo vekovej skupine nad 65 rokov zaznamenali nárast o vyše 100 percent. „Niektorí pacienti majú návyk konzumácie alkoholu už z mladších čias, mnohých k závislosti dovedie strata partnera, ospravedlňujú ju samotou či nezáujmom o ďalší život. Zaujímavé je, že kým u mladších ľudí majú problém s alkoholom skôr muži, v skupine seniorov sú to zase ženy,“ vysvetlila Miriam Kvostková, primárka oddelenia dlhodobo chorých.

Pokiaľ senior trpí viacerými diagnóznami naraz, alkohol môže uňho nielen povzbudiť závislosť, ale aj zhoršiť priebeh ochorení. Podľa skúsenej odborníčky sa rýchlo podpisuje pod chradnúce fyzické a duševné zdravie, telesné ťažkosti sú sprevádzané srdcovocievnymi ochoreniami, problémami s pečeňou, obličkami a poruchami imunitného systému. Organizmus starších ľudí spracováva alkohol omnoho pomalšie než mladšie telá, následkom čoho majú naň zvýšenú citlivosť.

Vplyv alkoholu na organizmus seniorov súvisí aj s úbytkom telesnej hmotnosti, najmä svalov. „S pribúdajúcim vekom totiž dochádza k postupnej strate svaloviny a čím je menej svalov na absorbovanie alkoholu, tým rýchlejšie pociťujú seniori účinky alkoholu. „Ich zdravie ale ohrozuje aj sekundárne, pretože zvyšuje riziko pádov, zlomenín a iných nebezpečných poranení. Nemenej dôležitá je duševná stránka, ktorá na alkohol reaguje poruchami nálady, depresiami a úzkosťami,“ ozrejmila Kvostková.

Seniori by sa konzumácii alkoholu mali vyhýbať aj z dôvodu množstva liekov, ktoré užívajú na svoje základné diagnózy. „Stáva sa, že už na prvý pohľad zistíme, či niekto pije alkohol pravidelne, predpoklad nám potvrdia aj výsledky krvi poukazujúce na poškodenej pečene a tiež USG vyšetrenie. Žiaľ, často sa stáva, že práve konzumáciou alkoholu si seniori vedome skrátia život aj o niekoľko rokov,“ uzavrela primárka.

Zdroj: Nemocnica AGEL Handlová

Primárka oddelenia dlhodobo chorých Nemocnice AGEL Handlová MUDr. Miriam Kvostková. Foto: Nemocnica AGEL Handlová
Denisa Hošková
Ďalšie články