Trenčianský Štandard

Trenčiansky kraj má novú ekoporadňu

Čo zachránime, zachráni nás. Foto: Filip Vonšák

TRENČÍN – Snahy o ochranu životného prostredia a ekologické správanie sa objavujú čoraz častejšie. Podľa štatistiky sa viac ako polovica opýtaných respondentov z európskych krajín vyjadrila, že si vedome vyberajú výrobky aj s ohľadom na ich environmentálny dosah. Nechajte sa inšpirovať radami novej krajskej ekoporadne.

V 14 sekciách ponúka zaujímavé zdroje informácií o životnom prostredí vrátane kontaktov na úrady a firmy, ktoré poskytujú rôzne environmentálne služby. Cieľom je ponúknuť všestranné informácie v oblasti životného prostredia a tiež rady a inšpirácie ako žiť bohatší život.

„Bohatstvo, to nie sú len peniaze, ale predovšetkým zmysluplne prežitý život bohatý na zážitky, pomoc druhým aj prírode, ako aj osobný rozvoj každého z nás, povedala Monika Mištinová z Odboru regionálneho rozvoja Úradu TSK.

Dizajn stránky im pomohli vytvoriť deti zo Základnej školy A. Bagara a Základnej umeleckej školy v Trenčianskych Tepliciach.

„Výtvarné diela očami detí nám taktiež ukazujú, ako vnímajú životné prostredie okolo nás,“ doplnila Mištinová.

Tvorcovia ekoporadne nás prevedú trendom ekologického bývania, ktoré už nie je len prioritou ekoaktivistov. Vysvetlia nám, prečo sú potrebné dažďové a bylinkové záhrady, aké potraviny máme kupovať, čo je rozhodujúce pre naše zdravie a zdravé životné prostredie. Pochopíme tiež význam zlého skutku macochy, ktorá v rozprávke O dvanástich mesiačikoch poslala Marušku v zime po jahody, čím ignorovala prirodzený výskyt plodín v roku, pretože nielen deťom, ale aj dospelým unikajú súvislosti medzi ročnými obdobiami a potravinami.

Vedeli ste, že všetko, čo zjeme, zanecháva za sebou ekologickú stopu? Že s odpadom sa ľudstvo stretávalo odjakživa? V dobách lovcov to boli napríklad kosti z ulovených zvierat. Prečo je voda dopravnou cestou a regulátorom klímy a ako vďaka správnemu a prírode blízkemu obhospodarovaniu lesov, pôdy a krajiny dokážeme ušetriť veľké množstvo financií, to všetko sa dozviete v novej krajskej ekoporadni na internetových stránkach Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Pretože potreba urobiť náš svet udržateľným sa v ostatných rokoch stala významnou v Európe aj vo svete. Takmer všetky krajiny musia riešiť výzvy v podobe zmeny klímy či straty úrodnej pôdy. Preto aj nové kroky v našom každodennom správaní môžu priniesť dlhodobé benefity pre všetkých.

Denisa Hošková
Ďalšie články