Trenčianský Štandard

Sezónu zakončila s ďalšou medailou

Sezóna zakončená zlatom

  TRENČÍN – Členka Slovenskej asociácie fitnes, kulturistiky a silového trojboja a členka VŠC Dukla Banská Bystrica Ivana Horná sa stala majsterkou Európy v klasickom silovom trojboji v kategórii do 69 kg. V konečnom súčte nazbierala 533 kg, čo je národný aj osobný rekord.   

Veľmi dlhá a zároveň úspešná sezóna, tak by sa dal nazvať rok 2022 Ivany Hornej. V súťažnej sezóne sa predstavila na majstrovstvách sveta, Svetových hrách, majstrovstvách Slovenska v silovom trojboji, či na majstrovstvách Slovenska vo vzpieraní.

Tento mesiac sa jej podarilo získať už štvrtý titul na majstrovstvách Európy v silovom trojboji. „Bola som veľmi dobre pripravená aj napriek značnej únave, pretože to bola moja dvanásta súťaž, z toho šiesta medzinárodná. Na súťaži som predviedla všetky platné pokusy a s výnimkou tlaku na lavičke som urobila osobné rekordy,“ prezradila na začiatku majsterka Európy.

V drepe sa jej podarilo zdolať 192,5 kg, čo jej prinieslo aj malú zlatú medailu. V tlaku na lavičke vytlačila 110  kg.Zahviezdila najmä v mŕtvom ťahu, kedy sa jej podarilo pokoriť 230,5 kg a vytvoriť nový európsky rekord. Konečný súčet predstavoval neuveriteľných 533 kg.

Majstrovstvá sveta 

Na svetovom šampionáte to Hornej takisto cinklo. Pre Slovensko vybojovala v Juhoafrickej republike bronzovú medailu. Získala malú striebornú medailu v mŕtvom ťahu za 220 kg a malú bronzovú medailu v drepe za 182,5 kg. V tlaku na lavičke vytlačila 110 kg. „Na majstrovstvách sveta som mala deväť platných pokusov. Ja som veľmi spokojná, pretože v tak nabitej svetovej konkurencii byť na 3. mieste je výborný výsledok,“ zhodnotila Horná svetový šampionát.

Silový trojboj zaznamenáva obrovský progres. „Začali sa objavovať štáty sveta, ktoré sa doteraz ani neobjavovali na súťažiach. V minulosti sa mi podarilo zvíťaziť v nižšej kategórii do 63 kg s výkonom 422,5 kg a dnes to je v spomenutej kategórii okolo 490 kg, čo je obrovský posun,“ prezradila o obrovskej konkurencii.

Svetové hry 

Ako historicky prvý slovenský športovec v silovom trojboji sa kvalifikovala na Svetové hry. Táto súťaž pozostáva zo športov, ktoré nie sú olympijské. „Súťažilo sa v podporných dresoch a podpornom vybavení, v ktorom ja počas sezóny nesúťažím. Boli tam zlúčené váhové kategórie a myslím si, že 7. miesto a nové národné rekordy sú úspech,“ pokračovala Horná, ktorá nazbierala v súčte disciplín 590kg.  

Okrem toho sa v roku 2022 stala majsterkou Slovenska v klasickom silovom trojboji (raw) a takisto aj v trojboji s podporným vybavením. Na majstrovstvách Slovenska vo vzpieraní svoju kategóriu ovládla a rovnako získala titul.

„Ja mám štandardne sezónu od januára do decembra a teším sa už na tú ďalšiu,“ uzavrela Ivana Horná.

Rastislav Harakal
Ďalšie články