Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard

Poslanci odsúhlasili zrušenie školy

Poslanci odsúhlasili zrušenie školy

  Prievidza – Aj napriek tomu, že ešte v polovici októbra bol dôvod na oslavu tridsaťročnej existencie Základnej školy na ulici P.J. Šafárika, jej príbeh sa najmä z ekonomických dôvodov končí. 

Pri rozhodovaní poslancov na riadnom mestskom zastupiteľstve, ktorému predchádzala živá diskusia o jej zrušení, nepomohla ani petícia, pod ktorú sa ich prihlásilo 2 855 občanov.

„Bohužiaľ, mesto Prievidza ako zodpovedný hospodár musí riešiť vývoj demografie a počty detí v školách. Treba povedať, že na základnej škole, kde bol podaný návrh na jej zlúčenie, nám klesol počet žiakov tak, že v súčasnosti je tam len už vyše 200 detí, pričom táto škola pri optimálnom fungovaní by ich mala mať aspoň 500,“ uviedla hlavné dôvody tohto nepopulárneho opatrenia primátorka mesta Prievidza Katarína Macháčková.

„Tak ako som už v tom svojom príspevku povedala, my sme vlastne očakávali tento návrh, pretože ako som tam uviedla, 13. októbra mnoho z poslancov mesta, či už osobne, alebo formou sociálnych sietí, gratulovali našej škole k výročiu, priali jej všetko najlepšie do ďalších rokov a vtedy už vedeli, že vlastne takmer na deň presne o dva mesiace zdvihnú ruku za jej zrušenie,“ konštatovala členka petičného výboru Vlasta Šulová.

Katarína Macháčková zároveň ozrejmila, aké bude pravdepodobné riešenie situácie. „Riešenie spočíva v tom, že túto základnú školu zrušíme s tým, že deti sa vlastne presunú ako celok do susediacej Základnej školy na Dobšinského, ktorá je od nej vzdialená 700 metrov a má vytvorené všetky priestorové predpoklady pre to, aby tam tieto deti  boli vlastne vychovávané v ešte lepšom prostredí, čo sa týka aj technického vybavenia,“ dodala primátorka.

Záverečné slovo bude mať Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktorému plánuje prievidzská radnica zaslať v čo najkratšom termíne žiadosť o vyradenie školy na ulici P.J. Štefánika zo siete škôl a školských zariadení SR.

 


Stanislav Vavro