Trenčianský Štandard

V Selci dnes chodia Lucie

V Selci dnes chodia Lucie

V podvečer 12. decembra môžete na uliciach v Selci stretnúť dievčatá s bielou tvárou zahalené v plachte. Sú to Lucie.

Vďaka detskému folklórnemu súboru Selčanka ostávajú v obci Selec niektoré tradície a folklórne zvyky stále živé. 

Júlia Vlková, vedúca FS Selčanka: „Predvečer Lucie, 12. decembra, chodia dievčence poobliekané nabielo. Tvár majú zamúčenú. Husacím krídlom ometajú príbytky, obyčajne v kuchyni. Niektorá Lucia cesnakom napíše na dvere krížik.”

„Aha, Lucie k nám prišli. Pekne potichúčku. A čie sú to dievčence?”

Júlia Vlková, vedúca FS Selčanka: „V minulosti sa hovorilo, že idú Vianoce a že treba aj povymetať pavučiny. Malo to symboliku aj s upratovaním príbytku.”

Cesnakový krížik mal zabezpečiť, aby zlí duchovia tento dom obchádzali. Husacím perom sa z domu zlí duchovia a bosorky vymetali.

Nie je to jediný zvyk, ktorý sa v Selci na Luciu dodržiava. Dievčatá si na Luciu napíšu na 10 papierikov mená chlapcov, na jeden papierik “stará dievka” a na jeden “smrť.” Každý deň, až do Štedrého večera jeden papierik spália. Na Štedrý večer im teda ostane už len posledný. Ak na ňom bude meno chlapca, mali by sa za neho vydať.  Ak im ostane “stará dievka”, nevydajú sa. Papierik so slovom “smrť” znamená nešťastie. Chlapi by mali na Luciu začať vyrábať drevený stolček. Mal by byť z dreva, s dierou na sedátku. Na jeho výrobu by nemal byť použitý žiaden klinec. Keď ho na Štedrý deň dorobia, o polnoci cez dieru uvidia, ktorá žena je čarodejnica.

Michal Večeřa
Ďalšie články