Trenčianský Štandard

Most cez rieku času

Marián Pauer, Most cez rieku času

  Bánovce nad Bebravou – Získať bližšie informácie o škole alebo pomôcť žiakom s výberom vhodného smerovania po ukončení základnej školy pomáhajú dni otvorených dverí organizované Strednou odbornou školou strojníckou v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja.  

Novinár, jazzman, historik fotografie, ale tiež Trenčan Marián Pauer pokrstil v knižnici Michala Rešetku v Trenčíne svoju novú knihu Most cez rieku času.

Marián Pauer, autor knihy: „Presne pred šiestimi rokmi sme v tejto miestnosti krstili moju prvú knižku reportáží, esejí a rozhovorov, ktorá sa volá Čas strapatého slnka. Vtedy som si uvedomil, koľko vzácnych a múdrych a krásnych ľudí som  nedostal do tej prvej knižky. Tak som si hovoril, skúsim urobiť ešte druhú – Most cez rieku času. Prešiel som sa po tom moste a pospomínal som si.”

Marián Pauer vo svojej novej knihe opisuje príbehy a stretnutia so zaujímavými ľuďmi a fotografmi, ktorí sa mu priplietli do cesty nielen počas jeho novinárskej práce.

Marián Pauer, autor knihy: „Je to, samozrejme, o tých vzácnych ľuďoch. Tým som chcel vzdať hold, pretože si ich nesmierne vážim. Nebudem spomínať klasikov Martinčeka, Kállaya, pretože tých som už spomínal inde. Ale môžem spomenúť napríklad Andreja Raisera, fotografa zo Žiliny.”

Peter Oršanský: „Mariána poznám ako džezmena, ako novinára a hlavne veľmi, veľmi dobrého človeka, hodnotného človeka. A jeho tvorba je veľmi, veľmi dobrá.”

Marián Pauer vydal viacero monografií o významných osobnostiach, Slovákoch a fotografoch. Môžeme spomenúť knihu o Karolovi Plickovi, Martinovi Martinčekovi alebo o fotografovi skupiny The Beatles Dežovi Hoffmannovi.

Marián Pauer, autor knihy: Boli to všetci veľmi múdri a veľmi pokorní ľudia. Hlavne som chcel vyzdvihnúť práve to, čím boli osobití. No a neviem, či sa to podarilo.”

A to už nech posúdia čitatelia.

Michal Večeřa
Ďalšie články