Trenčianský Štandard

Vzácne hodiny mlčali desiatky rokov. Teraz opäť tikajú

Trenčiansky hrad. Foto: Radovan Stoklasa/TASR

TRENČÍN – Trenčianske múzeum v piatok nainštalovalo zrekonštruované barokové hodiny do Barborinho paláca na Trenčianskom hrade. Vďaka šikovnému hodinárovi Zoltánovi Lanczovi hodiny po dlhých rokoch hibernácie opäť ožili.

Reč je o župných hodinách z 18. storočia, ktoré boli vyhotovené ako súčasť vybavenia Župného domu v Trenčíne v roku 1735. Informovalo o tom Trenčianske múzeum v Trenčíne.

„Ako zbierkový predmet ich Trenčianske múzeum v Trenčíne získalo v roku 1972. Niekoľko desiatok rokov bola prázdna hodinová schránka hodín vystavená na Trenčianskom hrade, chýbal v nej však hodinový stroj a samotná skrinka bola poškodená. Trenčianske múzeum v Trenčíne v roku 2020 pristúpilo k reštaurovaniu hodinovej skrine a vďaka odbornej práci interných a externých reštaurátorov sa hodiny podarilo zrekonštruovať do ich predošlej podoby,“ uviedlo múzeum v tlačovej správe, podľa ktorej rekonštrukcia barokových hodín stála 4 500 eur.

„Pri realizovaní sondážneho výskumu sa zistilo, že pôvodne tmavšie časti skrine a lucerny mali biely, prípadne belasý vzhľad a boli pozlátené. Neskôr bola vytvorená imitácia mramoru a v poslednej fáze bola schránka natretá lakom, ktorý časom stmavol. Pri reštaurovaní bol odstránený lak, nanesený pravdepodobne v 30. rokoch 20. storočia a pristúpilo sa k reštaurovaniu druhej povrchovej úpravy. Pôvodná prvá fáza vzhľadu sa zachovala len v torzálnom stave, preto sme sa rozhodli prinavrátiť hodinám vzhľad po druhej povrchovej úprave,“ opísal súčasnú podobu župných hodín historik Trenčianskeho múzea v Trenčíne Vladimír Pinďák.

„Trenčiansky hodinár Zoltán Lancz nám ponúkol originálny barokový hodinový stroj, ktorý reštauroval, s čím sme, samozrejme, súhlasili. Raritou tohto hodinového stroja je skutočnosť, že jedna z ručičiek bola vyhotovená z mince a to koncom 18. storočia niekde v oblasti severovýchodného Nemecka,“ ozrejmil riaditeľ múzea Peter Martinisko.

Zoltán Lancz, majster hodinár

Hodiny sú od 10. marca celkom funkčné a návštevníci hradu si ich tikanie môžu vypočuť už od soboty 11. marca 2023 priamo v Barborinom paláci. Mechanizmus hodinového stroja bude viditeľný cez sklenené dvierka lucerny. Podľa Trenčianskeho múzea hodinová skriňa spojená s lucernou presahuje výšku troch metrov.

Zdroj: TS Trenčianske múzeum v Trenčíne

Mária Jakúbeková
Ďalšie články