Trenčianský Štandard

Francúzsky veľvyslanec navštívil Jaroslava Bašku. Zaujímal sa aj o čerpanie eurofondov

Pascal Le Deunff a Jaroslav Baška. Foto: TSK

TRENČÍN – Pascal Le Deunff prišiel na Úrad Trenčianskeho samosprávneho kraja po prvý raz.

Diplomat sa v piatok stretol s trenčianskym županom Jaroslavom Baškom a zaujímal sa o ekonomický rozvoj kraja, čerpanie eurofondov a aktivity súvisiace s Európskym hlavným mestom kultúry, ktorým bude v roku 2026 práve Trenčín.

Baška na stretnutí ozrejmil, že na trenčianskom Gymnáziu Ľ. Štúra je možné študovať bilingválne po francúzsky, čo v súčasnosti využíva 130 študentov.

„V budúcom roku to bude presne 25 rokov, čo vznikla bilingválna sekcia na základe medzinárodnej zmluvy medzi Francúzskom a Slovenskou republikou. Za to obdobie vychovala veľa šikovných ľudí,“ vyjadril sa župan.

Medzi nich patrí aj zástupkyňa riaditeľky na Gymnáziu Metodova v Bratislave, ktorá bola členkou delegácie.

Veľvyslanec vyhlásil, že sa tešil na návštevu kraja, v ktorom sa narodil generál Milan Rastislav Štefánik. Označil ho za francúzsko-slovenského hrdinu.

„Chcem poďakovať francúzskemu veľvyslancovi, že si každoročne pripomínajú tragické výročie úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika priamo na Mohyle na Bradle, ale aj výročia jeho narodenia v Košariskách. Vďaka patrí Francúzsku aj za to, že počas prvej svetovej vojny umožnili Štefánikovi vykonať veci, ktoré potom viedli k vzniku prvej Československej republiky,“ uzavrel trenčiansky župan.  

Zdroj: TSK

Lukáš Dedík
Ďalšie články