Trenčianský Štandard

Karcinogén vo fazuli. Máte ju doma?

Karcinogén vo fazuli. Máte ju doma? Zdroj: web ŠVPS SR
Karcinogén vo fazuli. Máte ju doma? Zdroj: web ŠVPS SR

TRENČÍN – Nebezpečná látka môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky (ŠVPS SR) na svojej internetovej stránke informovala, že Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Levice odobrala v subjekte COOP Jednota Levice vzorku výrobku s označením Fazuľa farebná škvrnitá veľká (veľkosť balenia 400 gramov), ktorej krajina pôvodu je Čína.

„V analyzovanej vzorke bol zistený prekročený obsah kadmia 0,075 mg/kg (max. limit 0,04 mg/kg) čo nie je v súlade s Nariadením Komisie, ktorým sa ustanovujú maximálne hodnoty obsahu niektorých kontaminantov v potravinách v znení neskorších predpisov v kontrolovanom znaku Kadmium,“ uviedli na stránke ŠVPS SR.

Toxicita kadmia je vedecky preukázaná. Jeho nadmerné množstvo v ľudskom organizme môže spôsobiť rakovinu pľúc, prsníka či prostaty. Väčšie dávky môžu spôsobiť poškodenie obličiek, nádchu, pocit sucha v ústach a nose, na zubnej sklovine postihnutého sa môže vyskytnúť pigmentácia zlatistej farby. V dôsledku poškodenia obličiek kadmiom sa môžu objaviť poruchy vylučovania fosforu a vápnika, čo má vplyv na odvápnenie kostí.

Zdroj: web ŠVPS SR

Mária Jakúbeková
Ďalšie články