Trenčianský Štandard

Zomrela banícka legenda! Hold mu vzdala aj Zuzana Čaputová

Karol Mikuláš si preberá vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. Foto: Pavol Zachar/TASR

HANDLOVÁ – Vo veku 100 rokov a 8 mesiacov v pondelok naposledy vydýchol najstarší československý baník Karol Mikuláš.

Smutnú správu potvrdilo mesto Handlová na svojom webe. Karol Mikuláš sa narodil 2. júla 1922 v Handlovej. Jeho život bol od detstva spojený s baníckou tradíciou, baníkom bol i jeho otec. „Zúčastnil sa na veľkom štrajku baníkov v Handlovej na jeseň 1940, aj preto sa oň ako o nepriateľskú osobu zaujímala ústredná štátna bezpečnosť. Tajná služba Tisovho režimu ho potom hľadala aj preto, že odmietol narukovať do slovenskej armády,“ priblížilo mesto.

Mikuláš sa zapojil i do SNP a zúčastnil sa napríklad na ťažkých bojoch pri Telgárte. Až po skončení vojny sa dozvedel, že jeho otca zatklo gestapo a zomrel v koncentračnom tábore v Sachsenhausene. Podľa jeho vzoru sa vrátil k baníckej profesii.

Najstarší handlovský baník bol autorom viacerých inovácií, ktorých cieľom bolo uľahčiť robotníkom prácu pod zemou. Táto jeho snaha sa však napokon stala zámienkou, pre ktorú sa stal predmetom záujmu komunistickej štátnej bezpečnosti. „V roku 1955 ho po vykonštruovanom obvinení, že založil protištátnu skupinu, obvinili zo sabotáže a z podpaľačstva 30 000-tonovej kopy uhlia. V roku 1955 ho odsúdili na štyri a pol roka vo väzení,“ doplnilo mesto. V rámci výkonu trestu sa Mikuláš ocitol v uránovej bani, po jeho odpykaní nezanevrel na banícku profesiu a opäť sa k nej vrátil.

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová udelila Mikulášovi začiatkom tohto roka štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra 1. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.

(tasr)

Lukáš Dedík
Ďalšie články