Trenčianský Štandard

Beh/Boh je moja cesta

Stano Ďuriga, Beh je moja cesta

   S behom začal, keď mal 15 rokov a svoj prvý maratón zabehol ako 31-ročný. Dnes má za sebou 197 oficiálnych maratónov a ako 61-ročný napísal svoju prvú knihu.   

61-ročný maratónec, ultramaratónec a Trenčan Stano Ďuriga behá už viac ako 45 rokov. Zabehol 197 oficiálnych maratónov. Jeho najdlhší 12-hodinový beh meral 123 kilometrov, maratón si zabehol napríklad aj na Matúšovej veži Trenčianskeho hradu. Svoje zážitky a príbehy z behania sa rozhodol spísať na papier a tento rok vydal svoju prvú knihu.

Stano Ďuriga, ultramaratónec: „V živote som žiadnu knihu neprečítal. A takisto som si myslel, že keď som nikdy neprebehol maratón, že sa to nedá. Tak isto som uvažoval, že keď som nič nečítal, tak ani nemôžem nič dokázať napísať. A vlastne som si vždy po nejakých pretekoch napísal nejaký príbeh a takto som si to zbieral. Až zhruba pred rokom ma oslovil kamarát, že keby som chcel, že by mi knižku vydal.“

Stanova kniha rozpráva na 140 stranách 20 nevšedných príbehov nielen z jeho bežeckej, ale aj životnej cesty. Má preto trochu nezvyčajný názov.

Stano Ďuriga, ultramaratónec: „Tá cesta moja spočíva v behu, celý život behám. Ale potom som si uvedomil, že keď behávam tieto ultrabehy, že asi za tým bude aj niečo iné. V podstate mi to tak akurát vyšlo, že to „e“ som dal do veľkého „O“, alebo lepšie povedané do krúžku, a vzniklo z toho vlastne, že Beh je moja cesta a Boh je moja cesta.“

Michal Večeřa
Ďalšie články