Trenčianský Štandard

Je to tu! Pádivec čakajú veľké zmeny

Je to tu! Pádivec čakajú veľké zmeny. Foto: mesto Trenčín
Je to tu! Pádivec čakajú veľké zmeny. Foto: mesto Trenčín

TRENČÍN – Vnútroblok je pripravený na rekonštrukciu, odovzdali ho zhotoviteľovi. Ako bude po revitalizácii vyzerať?

Stavebné práce vo vnútrobloku Pádivec môžete očakávať každú chvíľu. Informovalo o tom mesto na svojej oficiálnej stránke.

Zmena má byť radikálna a týkať sa má celej oblasti. „Prestavba významnou mierou podporí zelenú infraštruktúru a posilní komunitné spolužitie. Pribudne tu množstvo herných i športových prvkov a mobiliáru,“ uviedli na stránke mesta.

Cieľom je zredukovať nepotrebné spevnené plochy a vybudovať plne vybavené funkčné zóny. „Vymeníme a doplníme tu parkový mobiliár, obnovíme povrchy komunikácií, samozrejmosťou budú bezbariérové prístupy či rekonštrukcia osvetlenia. V území sa budú integrovať prvky zelenej a sivej infraštruktúry pre trvalo udržateľné hospodárenie so zrážkovými vodami,“ uviedlo mesto.

Cena a predpokladaný koniec stavebných prác

Výška investície, na ktorú mesto dostalo nenávratný finančný príspevok z Európskej únie, je 900 000 eur s DPH. „Stavebné práce za vyše 286 000 eur zrealizuje trenčianska spoločnosť TOP METAL, za 444 000 eur dodá a namontuje herné prvky a prvky drobnej architektúry spoločnosť Intersystem EU z Bytče a napokon o sadovnícke úpravy v hodnote takmer 172 000 eur sa postará Green project z Trenčína,“ dodalo mesto.

Rekonštrukciu by mali dokončiť do konca októbra 2023.

Čo ponúknu jednotlivé zóny

Vnútroblok má byť rozdelený na šesť zón tak, aby každá zóna pokryla potreby vekovej kategórie, pre ktorú je navrhnutá. Pôjde o zóny Záhradka, Voda, Pre najmenších, Zvuk, Adrenalín a Teen zóna.

„A nad všetkým týmto stojí hlavná myšlienka HMYZ, ktorá bude pretavená do tvarov spevnených plôch, herných prvkov, mobiliáru, osvetlenia i zelene. Najmenší si tu nájdu bezpečné miesto na hru v piesku. Deti poteší aj obľúbená hojdačka hniezdo, či netradičný herný prvok húsenica. Pre priľahlé materské škôlky ponúkneme vonkajšiu učebňu s tzv. úlikovým sedením a plošinou z dreva,“ ozrejmilo mesto.

„Zvuk bude spojený s miestom v existujúcej terénnej zníženine. Osem zvukových vankúšov bude odkazovať na významného slovenského hudobného skladateľa Karola Pádivého a jeho dielo ‚Na Ihrisku‘. Nad terénnou zníženinou – jamou – umiestnime oblúkovú konštrukciu pre popínavé rastliny, ktoré časom zakryjú pohľad zvedavcov z okolitých obytných domov. Oblúková konštrukcia bude pripomínať chrbát hmyzu a lampy jeho tykadlá,“ uviedlo mesto.

Dospelí si nájdu svoje miesto v Adrenalíne. Hojdačka Včelia kráľovná prinesie množstvo zábavy. „Parkour je miesto, ktoré bolo vytvorené v spolupráci s trenčianskymi parkouristami – Born to Trick. A kto vyhladne, môže sa najesť vysadených čučoriedok a liesok. Prípadne si niečo priniesť zo sebou a grilovať na otočnom grile,“ menuje mesto ďalšie novinky.

Teen zóna má byť v skutočnosti prírodnou zónou s krásnym výhľadom na hrádzu Váhu a kostol v Skalke nad Váhom. „Extra veľká hojdačka pre veľkých a dospelých poskytne krásny výhľad aj na tamojšiu starú vŕbu. A zrejme mnohých poteší aj otočný altánok alebo hojdacia sieť,“ uzavrelo mesto.

Projekt v číslach

Vo vnútrobloku Pádivec majú vysadiť 37 stromov, 62 viackmenných kríkov, 155 krov, 6 popínavých rastlín, viac ako 43 800 trvaliek, 1 060 cibuľovín a trávnik o rozlohe 4 102 metrov štvorcových, ktorý bude mať vlastný zavlažovací systém.

Ihrisko neplánujú oplotiť, nakoľko pripravovaný kamerový systém by mal zaistiť dostatočnú ochranu pred vandalizmom. „Jedinou zábranou bude asi 19 metrov dlhá bariéra od Opatovskej ulice. Ochranné oplotenie budú mať ale všetky novovysadené záhony krov, trvaliek, stromov aj viackmenných krov. Hmyzie domčeky, domčeky pre ježkov, vtáčie búdky, vtáčie hniezda a kŕmidlo pre veveričky môžu ľudia využiť na prikrmovanie zvieratiek,“ vysvetlilo mesto.

Na záver dodalo, že o schválení nenávratného finančného príspevku na tento projekt rozhodlo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky.

Zdroj: web mesta Trenčín

Mária Jakúbeková
Ďalšie články