Trenčianský Štandard

Nebezpečný sršeň ázijský čoraz viac smeruje do strednej Európy. Máme sa obávať?

Nebezpečný sršeň ázijský čoraz viac smeruje do strednej Európy. Foto: Pixabay

TRENČÍN – Napádajú ľudí a dokážu ich prenasledovať aj stovky metrov, pričom bolestivo bodajú niekoľkokrát za sebou. Do dvoch rokov sú aj na Slovensku, hovorí včelár.

Prekvapivý nález živého ázijského sršňa v Hamburgu bol doteraz najsevernejším záznamom tohto teplomilného druhu. Štúdie vo Francúzsku odhalili jeho priemerný ročný rozptyl až do 100 kilometrov, čo znamená, že tento invazívny hmyz dovezený do Európy pravdepodobne prostredníctvom lodnej dopravy, obýva každým rokom čoraz väčšiu časť nášho kontinentu. 

„Druh prudko zvyšuje svoju populáciu a rýchlo sa šíri najmä pozdĺž vodných tokov. V západnej Európe sa už niekoľko rokov úspešne rozmnožuje. V súčasnosti už bol potvrdený z Nemecka, Belgicka, Holandska, Švajčiarska, Veľkej Británie, Talianska, Španielska aj Portugalska. Na Slovensku a v susedných štátoch zatiaľ potvrdený nebol,” uviedla pre redakciu Ivana Havranová, vedúca oddelenia zoológie Štátnej ochrany prírody SR.

Sršeň ázijský pritom predstavuje masívnu hrozbu pre opeľovače a včelárov. Živí sa včelami, menším hmyzom a má tendenciu obsadzovať včelíny. „Naše európske včely sa proti nim nedokážu brániť. Zároveň ohrozuje aj ovocinárov znehodnocovaním ovocia a jeho požieraním,“ doplnila Havranová.    

V porovnaní s európskym sršňom je ten ázijský o niečo menší, má výrazne žlté nohy, sfarbenie na hlave a hrudi prevažne čierne so širokým oranžovým pásom na brušku. Zaujímavosťou je, že stavia dve hniezda. Jedno sršnie hniezdo pritom dokáže usmrtiť až 150-tisíc včiel, čo v priemere predstavuje 3 včelie rodiny (úle).

„Jarné hniezda stavajú v nízkych kríkoch, po niekoľkých mesiacoch hniezdo opustia a rýchlo stavajú ďalšie v korune stromov. V hniezde sa nachádza niekoľko sto alebo tisíc jedincov. Poznávacím znamením je, že ich hniezdo má vchod zboku. Európsky sršeň má vchod zospodu,” vysvetľuje včelár Andrej Noga, tajomník ZO SZV Trenčín, podľa ktorého tento nebezpečný druh predstavuje smrteľnú hrozbu aj pre ľudí s alergiou. „Dokážu ľudí prenasledovať aj stovky metrov. Pritom bolestivo bodajú niekoľkokrát za sebou,” prezradil.

Slovenský odborníci sa však už v súčasnosti školia na príchod sršňa ázijského pomocou francúzskych kolegov. Napriek tomu, že jeho výskyt na našom území zatiaľ nezaznamenali, podľa Andreja Nogu je len otázkou času, kedy sa tak stane. „Pokiaľ sa sem nezavlečie skôr, tak je do dvoch rokov na Slovensku,” myslí si.

Potenciálny výskyt sršňa ázijského je možné nahlásiť na internetovej stránke štátnej ochrany prírody cez systém rýchleho varovania https://invaznedruhy.sopsr.sk/system-rychleho-varovania/.

Denisa Hošková
Ďalšie články