Trenčianský Štandard

Hasiči cvičili na Váhu

Súčasťou cvičenia bola záchrana ľudí z vody

 Trenčín – Na vodnej hladine rieky Váh predvádzali hasičské a záchranné zbory z Trenčianskeho kraja v rámci plánovaného súčinnostného povodňového cvičenia ukážky techniky a spôsobu záchrany ľudí z vody.  

„Počas nástupu hasičských jednotiek im bolo vysvetlené tematické zameranie výcviku zameraného na záchranu osôb na vodnej hladine, manévrovanie s člnom na vodnej hladine pomocou pádiel a takisto aj pomocou morov,“ uviedol vedúci oddelenia operatívno-technického Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne Miloslav Tužinský.

Pri simulovanej udalosti sa topiace osoby (figuranti) nachádzali vo vode, pričom sa nevedeli dostať na breh.

„Dnešným cvičením sme preverili činnosti príslušníkov hasičských a záchranných zborov pri spôsobe nasadenia síl a prostriedkov pri záchrane topiacej sa osoby z vodného prostredia, rôzne spôsoby záchrany z brehu aj z člna, ako i poskytnutie predlekárskej prvej pomoci postihnutej osobe,“ dodal Tužinský.

„Tieto posledné dva úseky boli zamerané na záchranu topiaceho sa, ktorý skočil z mosta a z brehu, kde bolo poranenie chrbtice. Jedna modelová situácia bola v bezvedomí a druhá, kde bolo prítomné vedomie,“ povedal po skončení ukážkového cvičenia príslušník Hasičského a záchranného zboru v  Bánovciach nad Bebravou Andrej Mišák.

Stanislav Vavro
Ďalšie články