Trenčianský Štandard

Z rybníka vyťahovali kapitálne kúsky

Z rybníka vyťahovali kapitálne kúsky

  Veľká Lehôtka – Mestská organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Prievidzi uskutočnila v chovnom rybníku na Lúkovci jesenný výlov rýb.  

Lovná čata sa od skorých ranných hodín pohybovala v miestnom rybníku, z ktorého podberákmi vyberali ryby a ihneď ukladali do kadi naplnenej vodou, v ktorej sa trepotali kapitálne úlovky kaprov a generačných druhov rýb.

„Tento rok sme vylovili 617 kg pokladu v podobe jednoročných kaprov, lieňov, zubáčov a bielych rýb. Následne sme ich nasadili aj za asistencie detí do okolitých revírov v okrese Prievidza,“ uviedol počas výlovu hovorca prievidzských rybárov Ján Kuchárik.

„Po výlove bolo do rybníka naspäť prinavrátených 145 kusov generačných kaprov, 57 kusov generačných lieňov, 3 kusy amurov, 15 kusov farebných koi karasov a 2500 kusov jednoročných zubáčov. Tento poklad však nekončí na vianočnom stole,“ dodal Kuchárik.

Podľa jeho slov v prirodzenom prírodnom prostredí rybníka sú vytvorené ideálne podmienky na chov generačných rýb. Pod striebornou hladinou sa na jar dejú reprodukčné procesy rýb, vývin ikier a následné odrastanie plôdika, rybiek, až po finálny produkt, ktorými sú jednoročné ryby.

„Ryby prežijú zimu pod ľadom, aby sa na jar mohli venovať neresu a na jeseň sa celý proces výlovu zopakuje. Máme svoj revír, svoje generačné ryby a nakoniec aj svoju každoročnú násadu rýb z prirodzeného reprodukčného procesu,“dodal vášnivý rybár.

Stanislav Vavro
Ďalšie články