Trenčianský Štandard

Osadili tradičnú glajchu

Osadili tradičnú glajchu

  Prievidza – Všetky časti prípravy a výstavby náhrady vykurovania hornej Nitry postupujú podľa plánu. Na skelet špičkovej kotolne, ktorý je najvyšším bodom rozostavanej stavby, osadili tradičnú glajchu, čo potvrdzuje, že stavebné práce sú v plnom prúde.  

Osadené sú už aj tri plynové kotly. Prievidzské tepelné hospodárstvo, ktoré je investorom projektu, sa uchádza o financovanie z eurofondov. Na projekt môže získať až 13 miliónov eur.

„Momentálne sa nachádzame v areáli Prievidzského tepelného hospodárstva, kde bude stáť špičková kotolňa, ktorá bude mať výkon 35 megawattov,“ uviedol podpredseda predstavenstva Prievidzkého tepelného hospodárstva Rastislav Januščák.

„Dá sa povedať, že plynová kotolňa bude v prevádzke len v najhorších zimných obdobiach, lebo základný zdroj  je pre mesto Prievidza umiestnený na bani Cigeľ a odtiaľ ide teplo horúcovodným potrubím do tohto uzla, kde sa rozdeľuje pre jestvujúce potrubné rozvody v meste Prievidza,“ upresnil nezávislý stavebný expert Dušan Obert, ktorý má manažérsku zmluvu na riadenie tejto stavby.

Primátorka Prievidze Katarína Macháčková sa teší z pokračujúcich prác a uviedla, že otázka dodávky tepla v nasledujúcom období je nesmierne dôležitá. „Ako akcionár, zástupca akcionára mesta Prievidza, vyjadrujem spokojnosť nad stavom stavby a chcem sa poďakovať všetkým, ktorí k tomu prispeli,“ povedala po slávnostnom osadení glajchy.

„K tejto stavbe, samozrejme, patrí ešte prívod plynu, ktorý je vo vysokej fáze rozpracovanosti. Regulačná stanica už stojí a potrubie bude už čoskoro privedené do celého areálu. Rátame s tým, že na prelome tohto a budúceho roka bude plyn privedený do tejto kotolne,“ pripomenul Januščák.

Na záver dodal, že hodnota novej kotolne, vrátane privádzača plynu, bude predstavovať vo finančnom vyjadrení čiastku okolo 8 miliónov eur a do prevádzky by ju mali odovzdať 1. januára 2024.

Stanislav Vavro
Ďalšie články