Trenčianský Štandard

Numizmatická výstava platidiel zaujala

Nie je koruna ako koruna

  Prievidza – Numizmatická výstava Nie je koruna ako koruna približuje v Hornonitrianskom múzeu platidlá od čias habsburskej monarchie až po slovenské koruny z roku 1993.  

„Pri príležitosti 130. výročia založenia korunovej meny sme zorganizovali numizmatickú výstavu, ktorá prebieha od septembra do konca októbra. Výstava je zaujímavá nielen pre numizmatikov, ale aj pre širokú verejnosť, pretože tu máme vystavené vzácne exponáty,“ uviedol riaditeľ Hornonitrianskeho múzea Igor Vavro.

Panelová výstava predstavuje exempláre v rôznych podobách, zrejme najväčšej zbierky, ktoré sa nachádzajú vo fonde numizmatiky.

Medzi prvé slovenské formálne správne platidlá patril päťkorunák s portrétom Andreja Hlinku. Nominále od desaťkorunáka vyššie boli razené zo striebra. Ako prvé zo slovenských štátoviek sa dostali do obehu 10 a 20 korún slovenských v roku 1939.

,,Celá výstava je chronologicky rozdelená, je to teda od založenie rakúsko-uherskej korunovej meny, cez jej prenesenie do československej meny, korunovej meny počas Slovenskej republiky a protektorátu Čechy a Morava. Na paneloch sú zachytené aj zmeny v reforme v roku 1953 a výstava je ukončená rokom 1993,“ povedala kurátorka numizmatiky z hornonitrianskeho múzea Miroslava Kováčová.

Numizmatička na záver dodala, že návštevníci na výstave obdivovali aj modernizované papierové platidlá od Albína Brunovského, ktoré nahradili technologickú zastaranosť bankoviek z rokov 1961 – 1973.

V januári 1993, po vzniku Slovenskej republiky, Národná banka predstavila schválené návrhy na slovenské bankovky navrhnuté Jozefom Bubákom. 

Ako prvú slovenskú mincu začali raziť v Kremnici desaťkorunáky. V decembri 1999 Národná banka Slovenska pripomenula koniec druhého tisícročia sériou pamätných bankoviek. 

Stanislav Vavro
Ďalšie články