Trenčianský Štandard

Majstrovstvá v réžii KOFI Trenčín

Posledné roky sú v znamení úspechov

 TRENČÍN – Na jubilejných XXX. Majstrovstvách Slovenska vo vzpieraní mužov a žien sa podľa očakávania darilo aj nášmu trenčianskemu klubu KOFI Trenčín. V extralige mužov triumfovali v dvojboji v poslednom kole, pričom celkovo skončili v sezóne na striebornej pozícii. V 1. lige žien opanoval tím „A“ 1. miesto a „B“ tím skončil na štvrtej priečke. O majstrovstvách a slovenskom vzpieraní sme sa rozprávali s trénerom VK KOFI Trenčín Milanom Kováčom. 

Okrem výborne zvládnutej tímovej súťaži sa nestratili v poslednom kole majstrovstiev ani jednotlivci. Kategóriu do 96 kg ovládol Viktor Ostrovský. V tej iste váhovke obsadil solídnu štvrtú priečku Samuel Rentka. V kategórii do 89 kg sa umiestnil na 3. mieste Matej Orság a piaty skončil Andrej Fratrič.

Kategória 81 kg bola suverénne v znamení KOFI Trenčín, 1. miesto bral Matúš Kočár, druhý bol Gabriel Benyík a pódium uzavrel Milan Koniarik.

V ženskej kategórii do 81 kg zvíťazila Zuzana Földiová. Do 76 kg triumfovala Laura Svrčková a na druhej priečke skončila Marianna Lajtošová. V kategórii do 71 kg brala 1. miesto Ivana Horná, tretia bola Natália Viktorínová a štvrtá Ema Gálová. Do 64 kg potvrdila skúsenosti Lucia Kršková, keď obsadila 1. miesto.

V absolútnom poradí mužov zvíťazil Viktor Ostrovský. V ženách získali medaily druhá Ivana Horná a tretia Lucia Kršková.

„Čo sa týka mužov, v záverečnom kole sme skončili prví, ale v celkovom hodnotení sme za tento rok skončili na druhom mieste. Ženy štartovali dokonca v dvoch družstvách. Dosiahli sme množstvo výborných výsledkov a osobných rekordov, takže ak by som to mal zhrnúť, bolo to v našej réžii,“ zhodnotil účinkovanie svojich zverencov tréner Milan Kováč.

Ako ďalej so vzpieraním ? 

Podľa slov Kováča ide vzpieranie dole vodou a mali by sa vzpieračské ľady rozhýbať čo najskôr. „Myslím si, že sú tam menšie rezervy vo vedení, čo sa týka práce s klubovými trénermi. Reprezentační tréneri nevyužívajú spoluprácu s trénermi, ktorí majú svojich zverencov na starosti počas celej vzpieračskej sezóny. Jednoducho, keď je s ním len na sústredení, tak sa s ním nestihne zžiť,“ pokračoval Kováč.

V každom športe musí jednotlivec pre úspech obetovať litre potu a dnešnej mládeži to príliš nevonia. „Musí sa s ňou začať viac pracovať. Dnes je pre to dieťa jednoduchšie sadnúť si k počítaču a nie sa venovať nejakej športovej aktivite,“ povedal Kováč.

Vzpierači nemajú dostatočné vybavenie a tŕňom v päte sú aj chýbajúce telocvične. V Poľsku má každá kategória svoj realizačný tím. „Na Slovensku má jeden tréner na starosti všetky záležitosti. Od leteniek, tréningov až po fyzioterapeutov. Myslím si, že aj tieto veci chýbajú k tomu, aby boli tie výsledky na vyššej úrovni,“ poznamenal Kováč. 

KOFI a mládež 

Práca vzpieračského klubu úzko súvisí aj s mládežou. Pod taktovkou trénera funguje už dlhé roky krúžok baby barbell. Tentoraz sa mladí vzpierači zúčastnia na medzinárodnom turnaji v Rakúsku, kde bude z klubu štartovať približne 12 detí. „Som rád, že aj vďaka iniciatíve rodičov sa deti zúčastnia turnaja a uvidia aj iné prostredie, čo sa týka vzpieračského športu,“ dodal na záver Milan Kováč.

Rastislav Harakal
Ďalšie články