Trenčianský Štandard

Čo prinesú HORYZONTY 2022

Záber z filmu Štítová stena

    Festival dobrodružných filmov HORYZONTY 2022, ktorý sa uskutoční 10. až 12. novembra v Dome armády v Trenčíne, prinesie 29 súťažných filmov z celého sveta.    

10. až 12. novembra by mali zbystriť všetci milovníci hôr, adrenalínových športov a dobrodružstva. V Dome armády v Trenčíne sa bude konať už 17. ročník festivalu dobrodružných filmov HORYZONTY 2022.

Mária Dutková, organizátorka festivalu: „Z tých 29 filmov, ktoré sa dostali do programu, by som určite dala do pozornosti Paľka Barabáša a jeho film Dhaulágirí je môj Everest, ktorý je portrétom Zola Demjána, nášho najúspešnejšieho alpinistu. Určite nemenej zaujímavým filmom bude poľský film To be o významnom poľskom horolezcovi Krzysztofovi Wielickom, ktorý urobil prvý zimný výstup osemtisícovky v Himalájach vôbec. Aby som ukázala aj iné športy, ako je lezenie a horolezectvo, tak by som dala do popredia film mladej českej bikerky, ktorá sa volá Markéta Peggy Marvanová – Nejdelši svatební cesta, kde so svojím priateľom, ktorý teda je tiež biker, sa rozhodli, že spravia najdlhší závod na svete z východu na západ Ameriky.“

Návštevníci sa môžu ďalej tešiť na večerné prezentácie, napríklad významného slovenského horolezca Igora Kollera. Ďalším hosťom bude jeden zo zakladateľov slovenského športového skialpinizmu Róbert Gálfy. S prezentáciou voľného potápania, alebo inak freedivingu, príde Alena Konečná z Českej republiky. Rovnako ako po minulé roky sa budú konať v rámci festivalu aj sprievodné akcie.

Mária Dutková, organizátorka festivalu: „Počas festivalu si môžu návštevníci prezrieť fotovýstavy a rôzne workshopy. Sobotné dopoludnie patrí mestu Trenčín, jeho obyvateľom, či už sú to športovci, alebo len obdivovatelia, pretože si môžu zabehnúť na behu o pohár festivalu. Môžu si vyniesť pivný sud na súťaži Nosičov sen. Deti si môžu zapretekať v parku na bicyklových pretekoch Tour de Horyzonty. Takisto budeme mať psie záprahy, takže sa môžu deti alebo ich rodičia previezť na psích záprahoch po parku Štefánika.“

Celofestivalové vstupenky bude možné zakúpiť online na stránkach festivalu alebo osobne v Kultúrno-informačnom centre na Mierovom námestí v Trenčíne. Takisto bude možné zakúpiť si aj lístky na jednotlivé predstavenia priamo na mieste.

Michal Večeřa
Ďalšie články