Trenčianský Štandard

Deň, keď z neba padali lietadlá

Jedna zo zostrelených stíhačiek v oblasti myjavských kopaníc. K vraku lietadla pustili len deti, ktoré nosili strážcom vodu

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM – Gymnázium Milana Rastislava Štefánika prezentuje v týchto dňoch výstavu s názvom Letecká bitka nad Bielymi Karpatmi. Môžete si ju pozrieť do konca októbra. 

Škola pripravila projekt pri príležitosti 78. výročia Slovenského národného povstania

Výstava Letecká bitka nad Bielymi Karpatmi a sprievodná výstava Zabudnutí hrdinovia sú venované bojom nad česko-slovenským pomedzím a obyvateľom kopaníc, ktorí v rokoch 1944 a 1945 pomáhali posádkam havarovaných lietadiel 15. leteckej armády USA.

Expozície pripravili v spolupráci so spolkom Letecká bitva nad Bílimi Karpatmi 1944 a nadšencom histórie Ondrejom Janštom z Brezovej pod Bradlom, ktorý má nezvyčajnú záľubu v leteckej archeológii.

„Výstavu som pripravil preto, lebo som chcel vzdať hold 15. leteckej armáde, mapuje dopady lietadiel na myjavských kopaniciach a taktiež som chcel vyzdvihnúť hrdinstvo miestnych obyvateľov, ktorí pomohli tým letcom, ktorí prežili pády lietadiel a nedostali sa do nemeckého zajatia,“ informoval Ondrej Janšto

„Letecká bitka nad Bielymi Karpatmi začala 29. augusta 1944 približne hodinu pred obedom. V tom čase nemecká protivzdušná obrana napadla desať oneskorených amerických bombardovacích lietadiel smerujúcich z talianskej leteckej základne Loggia k cieľu, ktorými boli rafinérie v Ostrave,“ pokračoval v rozprávaní nadšenec histórie.

Misia sa ale skončila oveľa skôr. Tieto oneskorené lietadla už neboli dostatočne chránené sprievodnými lietadlami a stali sa dobrým terčom približne 70-člennej presile nemeckých stíhačiek.

„Útoky sa začali ešte niekde nad Novým Mestom nad Váhom a v oblasti pomedzia v Bielych Karpatoch. Vraky boli roztrúsené aj po myjavských kopaniciach, kde sa mi podarilo v porevolučných rokoch objaviť mnoho zaujímavých artefaktov zostrelených strojov, ktoré si môžete pozrieť na tejto výstave,“ dokončil Janšto.

Vstup na výstavu je bezplatný, nahlásiť sa môžete na telefónnom čísle 032/7704710. Výstava je sprístupnená počas pracovných dní do konca októbra.

Ďalšie články