Trenčianský Štandard

V Jablonke sa opäť kumštovalo

Dievčatá z folklórneho súboru Kopaničiarik držia v rukách jablká počas Jablonkového kumštovania 1. októbra v obci Jablonka

JABLONKA – Jablká v hlavnej úlohe. Festival ovocia, pod názvom Jablonkové kumštovanie, si návštevníci mohli vychutnať bez obmedzení. 

Obec Jablonka v okrese Myjava opäť ožila stovkami návštevníkov. A starostka obce Anna Cigáneková mala z toho radosť. Slávnosti ovocia s veľmi výstižným názvom Jablonkové kumštovanie sú totiž jej nápadom.

„Jablonkové kumštovanie je moje dieťa,“ začala náš rozhovor s úsmevom kreatívna starostka. „Najskôr som robila iné projekty z rôznymi názvami, ako napríklad Slávnosti jedla, Ako chutí priateľstvo, Hranica nás nerozdelí alebo Tri vŕšky a dve doliny. Ja som ich písala a spoločne sme ich realizovali. Potom mi schválili tento projekt a odvtedy to robím v spolupráci s Centrom tradičnej kultúry, ktoré sa na tom podieľa choreograficky. Tento rok tu vystúpil Folklórny súbor Žito z Piešťan, Detský folklórny súbor Kopaničiarik a Krajňanská muzika z Krajného,“ pokračovala starostka.

Jablonkové kumštovanie je zaujímavým príkladom cezhraničnej spolupráce. „Ponúkame aktivity obohatené medzinárodnou účasťou družobnej českej obce Nivnice venované obnove tradičného ovocinárstva i včelárstva. Prvá výstava ovocia a zeleniny z Myjavskej pahorkatiny sa uskutočnila 23. 10. 1999, bola predchodcom Jablonkového kumštovania. Oficiálne sa výstava spojená s rôznymi aktivitami spojenými s jablkami koná od roku 2014 prvú októbrovú sobotu,“ vysvetlila Anna Cigáneková

Podujatie v Jablonke sa počas svojej histórie dostalo do povedomia širokej verejnosti nielen z regiónu, ale doslova z celého sveta.

„Možno ani neviete, ale v roku 2015 nás navštívili starostovia z celého sveta. Zastúpenie tu malo 17 krajín v rámci programu pripraveného pod záštitou UNESCA v rámci združenia Čachtice-Kopanice. A tak sa naša malá dedinka stala svetovo známou,“ pochválila sa na záver starostka.

Jej pôsobenie na tejto pozícii sa po piatich volebných obdobiach končí, ona však verí, že sa tento zmysluplný a žiadaný projekt udrží pri živote aj v ďalších rokoch.

Ďalšie články