Trenčianský Štandard

Čo stojí za zrnkom kávy?

Výstava na Brezine

TRENČÍN – Káva patrí medzi najobľúbenejšie nápoje na svete. Životy pestovateľov kávy priblíži výstava s názvom Kávová kríza. Nachádza sa na 50 miestach na Slovensku a v Trenčíne ju do soboty nájdete na Brezine. 

Káva patrí medzi najobľúbenejšie nápoje na svete. Na Slovensku sa jej spotreba z roka na rok zvyšuje. Viac ako polovica Slovákov pije denne dve až tri šálky kávy. Pestovanie kávy priblíži výstava na stromoch, ktorá sa nachádza na Brezine.

Výstavu nainštalovali študenti Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Trenčíne. Autorom výstavy je český dokumentarista Stanislav Komínek.

„Akcia Výstava na stromoch sa koná už ôsmy rok pri príležitosti Svetového dňa dôstojnosti. Minulý rok sa venoval pestovaniu kakaa, banánov alebo bavlny. Okrem inštalácií plánujeme aj prednášku o kolumbijskej káve,“ prezradil jeden zo študentov Strednej odbornej školy obchodu a služieb Juraj.

„Táto výstava nám ukazuje, čo všetko je za výrobou kávy. Chceme bežným ľuďom poskytnúť nové poznatky o káve a koľko úsilia je za jednou šálkou kávy,“ pokračovala ďalšia študentka Nadine.

Prehľad parkov, kde sa výstava na Slovensku koná, nájdete na www.vystavanastromoch.sk.

Zaujímavosti z výstavy Kávová kríza:

Kávovník vyžaduje špecifické podmienky pre svoj rast a zmena klímy vo forme nárastu priemerných ročných teplôt a zničujúcich dažďov mu veľmi škodí. Klíma sa mení rýchlejšie, než aká je schopnosť rastliny sa prispôsobiť.

 Vyššie teploty a zničujúce dažde alebo suchá vedú k zníženiu produkcie, šíreniu škodcov alebo plesňových ochorení. Podľa štúdie vedcov z Zürišskej univerzity aplikovaných vied dôjde do roku 2050 k úbytku vhodných plôch na pestovanie arabiky v Brazílii, Indonézii, Vietname a Kolumbii približne o polovicu.

Pre pestovateľov arabiky to znamená nutnosť rýchlo sa adaptovať na nové podmienky. Vysádzajú stromy a využívajú pestovanie v zatienení, mulčovaní, efektívnejšie využívajú vodu – napríklad tú dažďovú na zavlažovanie, sami si vytvárajú kompost pre ekologické hnojenie, volia odolnejšie odrody kávovníkov alebo využívajú biologickú ochranu proti burinám, chorobám a škodcom.

„Aby sa tu príroda zachovala, nepoužívame strunové kosačky na trávu, čistíme to tu po starom mačetou. Chránime vodu, nerúbeme stromy, nevypúšťame žiadne chemikálie ani insekticídy, aby sa udržala zeleň pre zvieratá,“ opisuje Carlos Julio z fairtradového kolumbijského družstva COOAGRONEVADA.

Rastislav Harakal
Ďalšie články