Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard

Deti sa do škôl stále môžu vrátiť v novembri

Stredná odborná škola veterinárna Košice – Barca Stredná odborná škola veterinárna Košice – Barca. Foto: TASR

Minister školstva Branislav Gröhling stále pracuje s rozhodnutím, že deti sa majú vrátiť do škôl 30. novembra. Rozhodnúť o tom má budúci týždeň ústredný krízový štáb. V hre je komunitné testovanie aj otváranie škôl na princípe semafora.

Stredné školy sú na Slovensku zatvorené od 12. októbra až do odvolania a to na nariadenie ministerstvo školstva. Zatvorené sú tiež stredoškolské internáty, pretože mobilita študentov stredných škôl je podľa odborníkov najväčšia.

S účinnosťou od 26. októbra 2020 došlo k ďalšiemu sprísneniu opatrení. Až do odvolania sa mimoriadne prerušilo školské vyučovanie v základných školách pre žiakov druhého stupňa. Zastavila sa aj prevádzka centier voľného času a školských jedální.

S platnosťou do piatka 27. novembra tak zostali zatvorené všetky školy okrem detských jaslí, materských škôl a prvého stupňa základných škôl. Otvoriť by sa mali v pondelok 30. novembra. Tento dátum sa približuje a rezort školstva analyzuje, či bude možné ho dodržať.

Ako sa vyvíja situácia?

Vzhľadom na aktuálny vývoj pandemickej situácie minister aktuálne zvažuje, či bude možné školy na konci novembra otvoriť.

„Či to je reálne, uvidíme budúci týždeň na krízovom štábe,“ povedal Gröhling (SaS). Pripustil, že rozhodnutie o zatvorených školách sa môže predĺžiť. Dodal, že nejde o rozhodnutie rezortu školstva, keďže nadväzuje na uznesenie vlády Slovenskej republiky.

Ako zvládnu školy komunitné testovanie?

Opätovnému otvoreniu škôl nahráva návrh premiéra igora Matoviča o komunitnom testovaní. V rámci neho by sa školy mohli otvoriť, ak by každé tri týždne pretestovali žiakov.

Antigénové testy, ochranné pomôcky a prítomnosť bezpečnostných zložiek by zabezpečil štát. Povinnosťou škôl by bolo zaobstarať priestory, zdravotníkov na odoberanie vzoriek a dobrovoľníkov.

V súvislosti s komunitným testovaním na školách minister poznamenal, že predtým ako by k tomu došlo, sa musí zodpovedať viacero otázok. Podľa neho nejde len o logistickú otázku, ale aj o otázku vyriešenia práv rodičov, ktorí by odmietali dať otestovať žiakov.

„Bolo by to logisticky veľmi náročné. My sme ešte predtým pracovali s verziou v rámci semaforu, ktorý nám fungoval veľmi dobre, a k nemu sme chceli pridať mobilné jednotky v rámci krajov,“ uviedol Gröhling.

Ako by to vyzeralo v praxi

Otvorenie škôl by záviselo od toho, akou farbou je na covidovej mape zvýraznený okres, kde sa daná škola nachádza. Mobilné jednotky by zas v prípade výskytu nákazy koronavírusom v nejakej škole boli k dispozícii na pretestovanie napríklad učiteľov.

„Čo sa týka celoplošného pretestovania, je to otázka budúcich dní. Verím, že v pondelok (16. 11.) na ústrednom krízovom štábe prídeme k nejakému záveru, aby sme vedeli robiť rozhodnutia,“ uviedol šéf rezortu školstva.

Minister poznamenal, že by sa mala uzatvoriť aj otázka vzdelávania detí v skupinách do šiestich osôb. Vo vyhláške sa podľa neho má upraviť to, ktorých detí sa toto vzdelávanie bude týkať. Uvažuje sa o deťoch v hmotnej núdzi či tých zo sociálne vylúčeného spoločenstva. Poznamenal, že učiteľom by pri tejto forme vyučovania mohli pomáhať aj študenti pedagogických fakúlt.

Na technické vybavenie škôl by mohli byť vyčlenené ďalšie financie. Podľa šéfa rezortu školstva sa diskutuje o balíku nad desať miliónov eur. Nedávno rezort školstva zo svojich vlastných úspor vyčlenil na tento zámer šesť miliónov eur.

(EST,TASR)