Trenčianský Štandard

V pondelok začne astronomická jar

V pondelok začne astronomická jar. Foto: Pixabay
V pondelok začne astronomická jar. Foto: Pixabay

TRENČÍN – V pondelok sa začína astronomická jar. Jarná rovnodennosť nastane večer o 22.24 h stredoeurópskeho času (SEČ). Čo to znamená?

Rovnodennosťou označujeme chvíľu, keď sa Zem na svojej obežnej dráhe okolo Slnka ocitne v bode, v ktorom rovina zemského rovníka prechádza geometrickým stredom slnečného disku. Slnečné lúče tak dopadajú kolmo na zemskú os (na rovník) a rovnomerne osvetľujú severnú aj južnú pologuľu našej planéty.
V čase rovnodennosti tak nevzniknú rozdiely v dĺžke dňa na jednotlivých miestach Zeme tak ako v iných ročných obdobiach. Slnko svieti nad obzorom na všetkých miestach zemegule rovnako dlho – približne 12 hodín.


Deliaca čiara medzi osvetlenou časťou Zeme, kde je deň a tmavou časťou, kde panuje noc (tzv. terminátor) smeruje počas rovnodennosti vertikálne od severného pólu k južnému. V lete sa zemský terminátor nakloní tak, že viac slnečného svetla dopadá na severnú pologuľu, v zime je zasa viac osvetlená južná pologuľa.
Kdekoľvek na Zemi sa v deň jarnej rovnodennosti nachádzame, slnko vychádza presne na východe a zapadá presne na západe. Výnimkami sú južný a severný pól. Po rovnodennosti sa v našich zemepisných šírkach miesto východu posúva každé ráno smerom na severovýchod a večer slnko zapadá čoraz bližšie k severozápadu.


V období jarnej rovnodennosti sa dni predlžujú najvýraznejšie – v miernom pásme približne o 3 a pol minúty denne. Toto tempo sa neskôr spomalí, napríklad začiatkom mája klesne pod 3 minúty denne.
Od jarnej rovnodennosti sa predlžujú nielen dni, ale aj dĺžka svitania a súmraku. Občiansky súmrak trvá 20. marca približne 31 minút, v čase letného slnovratu sa predĺži na 41 minút. Astronomický súmrak nastáva 20. marca jednu hodinu a 46 minút po západe slnka, no v júni sú to až tri hodiny. V dňoch okolo letného slnovratu v našich zemepisných šírkach (cca od 48. rovnobežky severnejšie) astronomický súmrak prechodne nenastáva vôbec, teda laicky povedané cez noc nie je „úplná tma“.


Predlžovanie dní a skutočnosť, že slnko stúpa každý deň vyššie nad obzor a jeho lúče dopadajú na zemský povrch priamejšie, spôsobujú prehrievanie atmosféry a postupné otepľovanie počasia v nadchádzajúcom jarnom období.

(tasr)

Mária Jakúbeková
Ďalšie články