Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard

Osemnástich klientov trápi svrab

 Nitrianske Pravno – Podozrenie na svrab potvrdili začiatkom tohto týždňa v Centre sociálnych služieb – Bôrik v Nitrianskom Pravne. Našťastie, zariadenie zareagovalo  na vzniknutú epidemiologickú situáciu včas a v súčasnosti má situáciu plne pod kontrolou. 


„Šiesteho októbra sme zaznamenali prvé netypické kožné prejavy u našich klientov. Spočiatku to bolo u ôsmich ľudí, neskôr sa to rozšírilo na 18 klientov,“ uviedol riaditeľ Centra sociálnych služieb – Bôrik Róbert Orság.

Podľa vyjadrenia riaditeľa, v zariadení okamžite reagovali na vzniknutú situáciu a ihneď  kontaktovali odborných lekárov na kožné ochorenia, ktorých názory sa spočiatku rozchádzali.

Začiatkom týždňa potvrdili, že šíriace sa infekčné kožné ochorenie spôsobil parazit – zákožka svrabová.

Po konzultácii s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva sme konali tak, ako keby to bol svrab už od počiatku. Takže sme vlastne spustili v zariadení všetky protiepidemiologické opatrenia, ktoré si to vyžadujú v zmysle usmernení a smerníc,“ prízvukoval štatutár.

Podľa Orsága Centrum sociálnych služieb okamžite prijalo protiepidemické opatrenia, vrátane zákazu návštev. Naviac, klienti nemôžu v tomto období opustiť zariadenie.

„Okrem prísnych opatrení sme museli zamedziť i grupovaniu klientov, čiže sa stravujú individuálne na izbách, nemôžu ísť hromadne spolu do jedálne a zrušili sme aj koncertné vystúpenia, ktoré sme mali pre našich klientov v tomto mesiaci naplánované,“ zdôraznil riaditeľ.

Na záver dodal, že vyhodili aj starý čalúnený nábytok, ktorý mohol byť potenciálnym zdrojom  šírenia infekcie. Postupne ho nahrádzajú novým, ktorý obsahuje hygienicky nezávadné materiály.


Stanislav Vavro