V Trenčíne budú opravovať stíhačky F-16

Lietadlo F-16 (Ilustračná fotografia). Foto: TASR

TRENČÍN (TASR/Terajšok) – Štátna akciová spoločnosť Letecké opravovne Trenčín (LOTN) sa bude podieľať na opravách slovenských stíhačiek F-1

LOTN je zapojená v projekte modernizácie Ozbrojených síl SR a zavedením stíhačiek F-16 nadviazala spoluprácu s výrobcom Lockheed Martin Global Inc. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková. Priblížila, že v budúcnosti sa tak bude podieľať na údržbe častí lietadiel a zavedení logistického informačného systému.

V LOTN v súčasnosti pripravujú infraštruktúru pracovísk pre jednotlivé typy opráv, konkrétne opravu elektrických agregátov, podvozkov, vrátane ich súčastí, a tiež súčastí hydraulického systému lietadla.

„V druhej polovici roka očakávame dodanie skúšobných zariadení, ktorých financovanie je súčasťou kontraktu na dodanie lietadiel F-16 Block 70. Následne sa uskutoční vyškolenie personálu spoločnosti LOTN pre obsluhu skúšobných zariadení a vykonávanie opráv a servisu agregátov,“ povedal generálny riaditeľ Leteckých opravovní Trenčín Ľubomír Galko.

LOTN budú zapojené do implementácie softvérovej platformy Ilias, ktorú vybrali ako logistický informačný systém pre prevádzku F-16.

Systém podľa hovorkyne poskytuje komplexný nástroj na organizáciu logistiky, operačné využitie lietadiel, tréningov a správu náhradných dielov. Súčasťou implementácie v LOTN bude hardvérové a softvérové riešenie, ku ktorému bude vyškolený potrebný personál. Z pohľadu využiteľnosti v LOTN bude softvér prioritne používaný na servis a opravu agregátov,“ uviedla Kovaľ Kakaščíková.


Ďalšie články