Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard

Slováci, budeme mať konečne lacnejšie potraviny?

hlcek5h Potravinári a chovatelia sa dočkajú dočasného poklesu nákladov na výrobu potravín. Foto: SPPK

TRENČÍN –⁠ Slovenskí potravinári a chovatelia sa dočkajú dočasného poklesu nákladov na výrobu potravín. Schválená novela zákona o sociálnom poistení by mohla mať pozitívny vplyv aj na tlmenie inflácie v potravinárskom sektore.

Novela, ktorá by po schválení prezidentkou SR mala začať platiť od 1. augusta tohto roka, na čas odpustí potravinárom a chovateľom poistné odvody na ich zamestnancov. Ide o kľúčový krok vzhľadom k tomu, že cena ľudskej práce predstavuje jednu z najdrahších položiek pri výrobe potravín. Zmiernením odvodového zaťaženia pre zamestnancov slovenských potravinárskych firiem a chovateľov hospodárskych zvierat sa zamestnávateľom znížia náklady, ktoré inak zohrávajú významnú úlohu vo výške odbytovej ceny za tovar.

Celkovo sa očakáva, že odvodová úľava prinesie potravinárom aj výrazné posilnenie voči zahraničnej konkurencii.

„To, že parlament schválil zníženie odvodov, považujem za mimoriadne pozitívnu správu. Navyše, schválená zmena bude mať pozitívny vplyv aj na tlmenie inflácie pri potravinách. Je to výborná správa nielen pre agropotravinárov, ale je aj nádejou pre spotrebiteľov,” uviedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory (SPPK) Emil Macho.

Pozitívne tendencie potvrdil aj minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš, ktorý uviedol, že medzimesačný nárast cien potravín vo všeobecnosti spomalil. „Niektoré ceny potravín by už mohli začať aj klesať. Poklesla cena mlieka a zareagovať by mal aj pekárenský priemysel. Úroda obilnín by mala byť dobrá. Vítame každú aktivitu, ktorá by sa premietla v cenovej dostupnosti potravín,” doplnil Bíreš.


Denisa Hošková