V Trenčíne vybudujú Novú Merinu. Čo všetko ponúkne?

Chybik-Krystof-Architects Spoločnosť vidí v projekte veľký potenciál. Foto: Chybík Kryštof Architects

TRENČÍN – Spoločnosť Occam Real Estate postaví na mieste bývalej textilnej fabriky Merina rezidenčný projekt s viac ako 600 bytmi.

Spoločnosť Occam Real Estate bude realizovať svoj rozsiahly developerský projekt na pozemkoch novšej časti pôvodnej Meriny.

„Nová Merina je primárne projekt, ktorý premieňa dlhodobo zanedbanú industriálnu časť Trenčína na kvalitné a udržateľné bývanie v prémiovej lokalite,“ skonštatoval partner spoločnosti Marek Kalma, ktorý je zodpovedný za projekt Nová Merina.

V júni 2022 získala firma Occam Real Estate spolu s firmou Across Properties rozsiahlu časť bývalej textilnej fabriky Merina.

Následne v spolupráci s mestom vyhlásili urbanisticko-architektonickú súťaž za účasti popredných ateliérov na Slovensku a v Čechách. „Do súťaže, ktorú sme organizovali spolu s mestom, sa nám podarilo dostať päť popredných českých a slovenských ateliérov.“ Súťaž sa konala od septembra do decembra 2022.

„Cieľom bolo vybrať urbanistické riešenie pre danú lokalitu, ktoré zásadne pozdvihne úroveň bývania v centre Trenčína. Víťazom sa stal ateliér Sadovsky & Architects v spolupráci s Marko & Placemakers a česko-slovenským ateliérom CHYBIK + KRISTOF,“ ozrejmil Kalma.

Plánovaný začiatok výstavby prvej fázy avizujú v roku 2025. Ďalšie fázy budú pokračovať v závislosti od aktuálnych podmienok na realitnom trhu. Projekt plánujú dokončiť v rokoch 2029 až 2030.

Výhodná poloha

V Trenčíne ich prilákala výhodná poloha. „Nie je nič zlé pre rodinu s deťmi bývať pri Kauflande, práve naopak. Je to výhodné aj pre mesto a dopravu, nehovoriac o tom, že vedľa je OC Max, kde sú kiná a kúsok odtiaľ je lesopark Brezina, dve minúty odtiaľ máte na stanicu a osem minút do mesta. Tá poloha je dobrá aj pre deti v školskom veku. Pre rodiny s deťmi je to veľmi výhodná poloha, preto sme do toho projektu aj išli,“ uzavrel projektový manažér Novej Meriny Jakub Múčka.

Chcú postaviť niečo hodnotné

Nové stavby v meste vyvolávajú u ľudí rôzne emócie. Projektový manažér Jakub Múčka a partner spoločnosti Marek Kalma majú k Trenčínu silný vzťah a chcú ho pretaviť aj do stavby.

„Sme Trenčania a okrem developerskej máme k projektu aj emotívnu väzbu,“ vyhlásil Kalma, ktorý 11 rokov pracoval v spoločnosti Penta Real Estate, okrem iného aj na projekte Sky Park v Bratislave. „Som pôvodom Trenčan, žil som tu 18 rokov a mám k mestu Trenčín stále veľmi blízko. Chceli by sme tu postaviť niečo naozaj hodnotné. K projektu pristupujeme od začiatku trochu inak.“

Koľko to bude stáť?

Už minulý rok developeri avizovali, že náklady na projekt sa vyšplhajú na približne 75 miliónov eur. Vzhľadom na navyšujúce sa ceny stavebného materiálu je na mieste otázka, či hrozí jeho navýšenie.

„Rozpočet určite nechceme navyšovať. Spoliehame sa na to, že ochladenie, ktoré je na trhu, nie je len ochladenie v cenách bytov, ale aj v cenách prác a stavebných materiálov. Dúfajme, že cena stavby zostane na rozpočtovej úrovni. Čo môže hroziť je rozdelenie na viac fáz.“ Podľa Kalmových slov to znamená, že pri najhoršom nebudú tri, ale štyri fázy.

Chcú vysadiť zeleň a zachovať kotolňu

Investor sa snaží úzko komunikovať s mestom, nakoľko komunikáciu podľa jeho slov považuje za veľmi dôležitú súčasť celého procesu. Ide o významnú lokalitu a z hľadiska dlhodobej koncepcie musí byť celý projekt nastavený aj s plánmi a koncepciou mesta Trenčín.

Jakub Múčka vysvetlil, že súčasťou tejto spolupráce je nastavenie výškového akcentu nových objektov, umiestnenie významnej verejnej zelenej plochy vo forme nového mestského parku, ktorý sa bude postupne s pribúdajúcimi etapami dotvárať, ale aj diskusie ohľadom zachovania bývalej kotolne s cieľom nájsť jej nový účel využitia. S mestom vedú dialóg o možnostiach jej zachovania a ich ambíciou je urobiť v Trenčíne niečo podobné, ako je Jurkovičova Tepláreň pri bratislavskom Sky Parku.

„Aj keď budova bývalej kotolne nie je pamiatka a je vo veľmi zlom technickom stave, ako citlivý investor so skúsenosťami pri tvorbe projektu Sky Park v Bratislave plánujeme v prípade aspoň minimálneho ekonomického zmyslu jej zachovanie a jej premenu na športovo-kultúrne stredisko, ktoré bude slúžiť celému mestu,“ uviedol pre Trenčiansky Štandard Kalma.

Vizualizácia projektu Nová Merina. Foto: Chybík Kryštof Architects
Projekt počíta s množstvom zelených plôch. Foto: Chybík Kryštof Architects
V Trenčíne postavia Novú Merinu. Za projektom sú rodení Trenčania. Foto: Chybík Kryštof Architects
V Trenčíne postavia Novú Merinu. Za projektom sú rodení Trenčania. Foto: Chybík Kryštof Architects

Ďalšie články