Doposiaľ najúčinnejší liek na chudnutie! V čom tkvie jeho tajomstvo?

slimming-2728331_1280 Doposiaľ najúčinnejší liek na chudnutie! V čom tkvie jeho tajomstvo? Foto: Pixabay

SLOVENSKO – Refresher nedávno priniesol správu o lieku zvanom Retatrutid. Pacienti vraj vďaka nemu stratili až 26 kíl svojej váhy za necelý rok. Autorka štúdie skonštatovala, že takéto výsledky vedci ešte nevideli. Pôjde o revolúciu v chudnutí?

Lekárov mal šokovať injekčný liek na chudnutie. Podľa doterajších klinických výsledkov má spôsobovať enormný úbytok hmotnosti. Retatrutid vyvíja americká farmaceutická spoločnosť Eli Lilly. Liek prirovnávajú k bariatrickej chirurgii (tú podstupujú najmä morbídne obézni pacienti).

Refresher píše, že tento liek by mohol byť silnejší ako Ozempic (regulátor inzulínu určený najmä pre diabetikov, ktorý mal byť doteraz považovaný za najúčinnejší liek na chudnutie).

Retatrutid schválili len v januári tohto roku. „Analytici odhadovali, že by sa mohol stať najpredávanejším liekom všetkých čias. Obľúbili si ho najmä celebrity (napríklad Elon Musk), ktoré sú za štyri injekčné perá ochotné zaplatiť aj 1200 dolárov,“ informoval portál, podľa ktorého boli lekári ohromení dramatickým zlepšením hladiny cukru v krvi, cholesterolu a krvného tlaku.

Ania Jastreboffová, riaditeľka výskumného centra obezity na Yaleovej univerzite a autorka štúdie, uviedla, že tento liek poskytuje pacientom slobodu. Už nemusia tráviť zvyšok svojho života neustálym sledovaním každého kúsku jedla, ktorý si dajú do úst.

Liek priniesol zaujímavé výsledky aj pri pacientoch, ktorí sa liečia na cukrovku druhého typu. „V štúdii publikovanej v The Lancet stratili účastníci približne 17 percent svojej telesnej hmotnosti, čo je vynikajúce, pretože pre pacientov s týmto ochorením je chudnutie zvyčajne oveľa náročnejšie ako pre ľudí s nadváhou a obezitou. Žiadna liečba dosiaľ nebola takáto efektívna,“ ozrejmil Refresher.

Chudnutie v prípade cukrovkárov pokračovalo aj po skončení liečby. Celkový úbytok hmotnosti odhadli na približne 20 percent. Asi tretine pacientov sa dokonca upravila hladinu cukru v krvi, čo rozhodne netreba opomenúť.

Liek zatiaľ nie je komerčne dostupný. „Úrad pre potraviny a liečivá USA bude môcť liek zhodnotiť až po úspešnom ukončení rozsiahlejších a najdlhšie trvajúcich klinických skúšok tretej fázy, čo je proces, ktorý bude trvať minimálne do konca roku 2025,“ uzavrel Refresher.

A čo vedľajšie účinky, cena a „jojo efekt“ po vysadení liekov?

Na stránke tvnoviny.sk sa dočítate, že liek môže spôsobovať nevoľnosť a zvracanie. Vedľajšie účinky by sa však mali dať zmierniť postupným zvyšovaním dávok.

Výsledky klinických skúšok preukázali, že účinná látka pôsobí podobne ako hormóny produkované výstelkou čreva. „Tie pomáhajú spomaliť prechod potravy tráviacim traktom a znižujú chuť do jedla pôsobením na receptory v mozgu,“ osvetlili tvnoviny.sk. Portál zároveň upozorňuje na skutočnosť, že v prípade vysadenia injekcií je návrat na pôvodnú hmotnosť veľmi pravdepodobný.

Za zmienku však určite stojí aj skutočnosť, že výroba týchto injekcií je veľmi nákladná. „Cena sa pohybuje nad 900 eurami (1000 dolárov) za mesiac a niekedy ich ani nie je možné dostať,“ uzavreli tvnoviny.sk.Ďalšie články