Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard

Odkaz ľuďom, ktorí odchádzali z horiaceho Chorvátska: Nemyslite len na seba, išlo o život

A531B159-BA4F-4184-87F7-A7D0A44C9A42 Ilustračný záber

BRATISLAVA – Pri chorvátskom Šibeniku vyčíňal rozsiahly lesný požiar, ktorý vo štvrtok večer podpálil niekoľko domov a áut. Šíreniu ohňa napomáhajú vysoké teploty a silný horúci vietor. Obyvateľov a turistov v oblasti preto evakuovali.

V Chorvátsku ide o doposiaľ najväčší lesný požiar od začiatku leta. Hasičom v teréne pomáhali aj hasičské lietadlá. Horúčavy a teplý vietor spôsobili niekoľko požiarov v turistických rezortoch v Dalmácii. Chorvátska polícia bude zisťovať, ako k požiaru došlo. No viaceré chorvátske média píšu, že požiar bol založený úmyselne.

Portál topky.sk uviedol, že požiar najviac zasiahol obec Grebaštica, v ktorej zhoreli budovy aj rodinné domy. „Úrady zahájili evakuáciu, obyvatelia museli opustiť svoje príbytky s pocitmi neistoty či sa po požiari budú mať ešte kam vrátiť,“ upozornili na portáli.

Hasiči boli v pozore viac ako 24 hodín, celú noc zotrvávali v službe, snažili sa uhasiť prvý rozsiahly požiar tohtoročnej sezóny. V noci zo štvrtka na piatok sa na mieste nachádzalo vyše 150 hasičov s 51 vozidlami a hasiacimi lietadlami. Aktuálne majú situáciu pod kontrolou, neevidujú žiadny otvorený plameň ani žiadne šírenie ohňa. Na niektorých miestach sa však ešte stále môže šíriť dym. Pri záchrannej akcii sa zranili traja hasiči, ktorí sa mali nadýchať dymu. Informoval o tom portál 24sata.hr.

Oblasť bola dlhé hodiny zahalená čiernym dymom, domácnosti prišli o elektrinu, miestni aj turisti začali panikáriť. Ako uviedli topky.sk, mnohí z nich si rýchlo pobrali najdôležitejšie veci, nasadli do áut a chceli ujsť pred požiarom a blížiacou sa skazou, v dôsledku čoho sa začali na cestách tvoriť veľké kolóny a doprava skolabovala. V súčasnosti by už diaľnica mala byť otvorená a prejazdná.

Miroslava z Nemšovej dovolenkuje spolu s rodinou na západnom pobreží Istrijského polostrova, v Poreči. Spýtali sme sa jej, či vie o neďalekých požiaroch. „Tu ani nevieme, že nejaký požiar je. Dozvedeli sme sa to iba z internetu. Atmosféra je tu pokojná, nikto nepanikári. Máme sa fajn,” uviedla pre redakciu Trenčianskeho Štandardu.

Sofia z Vranova nad Topľou napísala nasledovné: „Zasiahlo to aj Primošten, kde som. Hasili tri lietadlá. Elektrinu sme nemali od 12:00 do 20:00. Vypojené bolo aj celé mesto. Nefungovali malé obchody ani reštiky.“ Ďalej upozornila na skutočnosť, že desať zmrzlinových stánkov muselo v ten deň vyhodiť zmrzlinu, lebo sa bez elektriny roztopila.

V centre Primoštenu sa podľa jej slov dalo včera najesť len v troch reštauráciách. Všetky služby fungovali len v obmedzenom režime. „Dym sme mali nad hlavami, keďže to vietor všetko ťahal k nám.“

Napriek tomu, že bola svedkom, ako sa niektoré rodiny zo strachu pobalili a odišli domov, s rodinou sa rozhodla na pobyte zostať.

Na celú situáciu reagoval na sociálnej sieti aj Slovák Roman P., ktorý pracuje v Chorvátsku. Vo svojom príspevku upozornil Slovákov, ktorí opisovali ako meškali pri obchádzaní Primoštenu, že v tejto situácii išlo ľuďom v Grebaštici o život. „Buďte ľudia a nemyslite len na seba,“ napísal.

(sita, red, topky)

Takto to v Chorvátsku vyzeralo. Foto: Sofia z Vranova nad Topľou