Z jej srdcovky sa stal obľúbený obchod

sukr.archiv Z jej srdcovky sa stal obľúbený obchod. Foto: archív Martiny Širilovej

TRENČÍN – Martina Širilová vlastní obchod littlefeet.sk. Primárne v ňom predáva detskú barefoot obuv. O tom, aké topánky sú pre detské chodidlo najvhodnejšie, odkedy by mali deti nosiť topánočky a aká obuv je najzdravšia z hľadiska strihu aj materiálu, porozprávala pre Trenčiansky Štandard.

Ako ste sa dostali k podnikaniu s barefoot topánkami?

Začalo to prvými krokmi nášho syna. Ako každá mama, ktorá chce pre svoje dieťa to najlepšie, som sa dostala k barefootu. Veľa som si o tom načítala a dávalo mi to zmysel. Že dieťatko potrebuje mäkkú topánočku s priestrannou špičkou, aby neboli pršteky utláčané a nôžka prirodzene pracovala a tvarovala sa. Problém bol, kde topánky vyskúšať. A tak sme cestovali do Bratislavy, kde sme mu kúpili prvé barefoot topánky. Veľmi sa mi to zapáčilo, a keďže v Trenčíne a okolí žiadny takýto obchod nebol, začala som premýšľať nad vlastnou predajňou.

Potom sa vám narodila dcérka. Stoplo alebo naopak urýchlilo to realizáciu vášho sna?

Keď prišla na svet dcérka, tento nápad som odložila. Keď mala niečo vyše roka, opäť som sa k tejto myšlienke vrátila. A keďže ma všetci podporili, išla som do toho. Bolo to náročné, skĺbiť dve malé deti, založiť firmu, eshop, získať dodávateľov, nakúpiť tovar. Začala som doma v pivnici, kde som si urobila malý sklad, s kamoškou zbúchala eshop a krôčik po krôčiku budovala. Všetko, čo sa predalo, išlo na ďalší tovar. A keďže sa začali ozývať mamičky, že by chceli topánočky skúšať, musela som sa posunúť ďalej. Najskôr to bola malá kancelária ako výdajné miesto, až to nabralo rýchly spád a tých detičiek bolo toľko, že som začala hľadať priestor, z ktorého by bol ozajstný obchodík. Hneď prvý, ktorý som našla, mi padol do oka. Keď som doň vošla, vedela som, že toto je „TO“ miesto. A tak od októbra 2021 fungujem na Palackého ulici v maličkom, ale krásnom obchodíku, kde okrem topánočiek nájdete všetko možné pre detičky, ale už aj pre dospelých. Oblečenie, kreatívne potreby a hračky, termo fľašky, plavky, knižky, prírodnú detskú kozmetiku, okuliare, plávacie potreby, školské tašky…

V čom spočíva tajomstvo úspechu vášho obchodu?

Môj obchodík je moja srdcovka, moje tretie dieťa. Snažím sa, aby sa u nás ľudia cítili vítaní, jednoducho ako doma. Aby sa tam radi vracali. Väčšina zákazníkov sú tí, čo u nás pravidelne nakupujú, a tak pokecáme čo je nové, posťažujeme sa, poradíme si. Vládne u nás taká pohodová atmosféra, detičky sa hrajú v kútiku a v pohode poskúšajú, čo treba. Snažím sa im dať priestor na aklimatizáciu, aby sa nebáli a nemali traumu z merania alebo skúšania topánok. A potom ma veľmi teší, keď príde dieťatko, ktoré tam už bolo, pošle mi pusu alebo ma objíme. Toto je pre mňa dôležité, aby k nám chodili radi.

Mamičky si vás chvália, deťom viete vždy poradiť. Prečo barefoot obuv? Aké sú jej výhody oproti bežným topánkam?

Klasická topánka má úzku špicatú špičku, hrubú podrážku, častokrát je extrémne tvrdá a neohybná, prsty sú v topánke stláčané, nemajú priestor sa rozťahovať, posilňovať, svaly ochabujú. Barefoot obuv má širokú špičku, ktorá kopíruje tvar prstov, kde každý prst má svoje miesto. Umožňujú nohám pracovať, zapájať všetky svaly, ktoré pri bežnej obuvi nezapájame, nezaťažujú ani nijak neobmedzujú chodidlo. Svaly, šľachy aj kĺby sa neustále posilňujú, chodidlo sa prekrvuje. Barefoot topánky majú rovnú podrážku, tzv. „zero drop” – nulový rozdiel medzi špičkou a pätou, a tým podporujú správne držanie tela, prirodzené posilňovanie svalov chodidiel, brušných svalov a predchádzajú deformitám chodidiel.

Odkedy by deti mali začať nosiť topánky? A aké?

Barefoot topánočky sú síce mäkké a ohybné, s výborným tvarom špičky, ale taktiež sa neodporúčajú obuť hneď, keď dieťatko začne stáť. Prvé topánky odporúčam obuť vtedy, keď už vie dieťatko prejsť do priestoru bez opory, to znamená, že spraví pár krokov, zastaví sa, čupne si, postaví sa, otočí sa, bez akejkoľvek pomoci – je to samostatný chodec. Vtedy je pripravené na topánočky. Ak potrebujete predsa niečo obuť, aby bola nôžka chránená pred chladom alebo pošmyknutím, odporúčam capačky, ktoré nôžku nijakým spôsobom neobmedzujú, sú mäkké, ľahké, ohybné a dieťatko ich na nôžke takmer necíti.

Považujete chodenie naboso za najlepšie vzhľadom na vývoj zdravého chodidla?

Nohy sú základom celého nášho tela. Jedna štvrtina kostí a kĺbov v celom našom tele je práve v nohách. V chodidlách máme viac nervových zakončení ako kdekoľvek inde na tele, okrem končekov prstov a pier. Naše nohy sú určené na to, aby sa hýbali, ohýbali, vnímali zem, nerovnosti, teplotu. „Bežná” obuv má väčšinou tvrdú, neohybnú podrážku, veľmi zlú – oblú špičku, takže palec ani malíček nemajú priestor na to, aby pracovali, sú zatláčané dovnútra, často tak vznikajú haluxy. Podrážka sa v oblasti päty zvyšuje, a tak nám táto vrstva materiálu „dovolí” dupať. Pri takomto našľapovaní cez pätu dochádza k nárazom. Tento tvrdý dopad na pätu spôsobuje otrasy a trpia tým najmä kĺby – kolená, bedrá aj chrbtica. Taktiež ťažisko tela je v prípade vyvýšenej päty posunuté, svaly sa nezapájajú rovnomerne, ako majú, brušné svaly neposilňujú… Jednoducho, kto raz obuje barefoot, iné už nechce 🙂

Z akého materiálu by mali byť vyrobené topánky, aby spĺňali prísne zdravotné normy?

Barefoot topánky sú vyrobené z kvalitných materiálov, kvalitných koží a textilu, farbené čisto prírodnými farbami bez chrómu, čiže sa táto farba neuvoľňuje cez kožu do tela. Navyše je veľa topánok z našej ponuky ručne šitých, každý pár mal niekto v ruke „miliónkrát“, kým z toho vznikla tá konkrétna topánka.

Ponuka barefoot obuvi sa neustále rozširuje, navyše dizajn barefoot topánok je čím ďalej krajší. Aj v našom obchodíku sa snažím ponuku neustále rozširovať a pridávať postupne aj dospelácke modely a niektoré sú naozaj premakané.

Chce, aby sa v jej obchode každý cítil príjemne. Foto: Martina Širilová
Topánočky na mieru. Foto: Martina Širilová
Len kvalitné výrobné materiály. Foto: Martina Širilová
Sortiment rozširuje. Foto: Martina Širilová

Ďalšie články