Babiš chce „politický detox", o svojej budúcnosti povie viac po sneme ANO

Súd s Babišom Andrej Babiš. Foto: TASR/AP

Český expremiér a predseda hnutia ANO Andrej Babiš, ktorého v druhom kole prezidentských volieb v sobotu (28. januára) porazil Petr Pavel, si chce od politiky oddýchnuť. Svoje ďalšie pôsobenie oznámi budúci týždeň vo štvrtok po sneme hnutia ANO. Povedal to v rozhovore pre iDNES.cz, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Dám si politický detox a budem sa chvíľu venovať sebe samému. Bolo to náročné,“ uviedol Babiš k svojim plánom na najbližšie dni. O tom, či zostane poslancom, chce viac povedať budúci týždeň. „V politike určite nejakou formou zostanem. Ale o tom rozhodne predsedníctvo hnutia,“ spresnil. Potom však doplnil, že svoje angažmán bude riešiť pravdepodobne iným spôsobom než teraz.

Na otázku, či sa chce opäť uchádzať o premiérsky post, odpovedal, že hnutie ANO čaká budúci rok volebný snem a je otázne, kto sa vôbec stane predsedom. „Nehovorím, že budem kandidovať na premiéra. Pre hnutie môžem robiť napríklad kampane, môžem jazdiť za ľuďmi do regiónov,“ načrtol predstavu o svojej budúcnosti Babiš. Konkrétnejšie sa však vyjadriť nechcel.

Jeho rodina je s výsledkom prezidentských volieb vraj spokojná a aj on sám je nakoniec rád, že nevyhral. „Ak by sme boli vyhrali, tak by sme sa skutočne museli báť o život. Nám dlhodobo chodia vyhrážky, že nás chce niekto zabiť. Takže teraz moja rodina azda konečne bude mať pokoj,“ dodal bývalý český premiér.

Nenávisť voči nemu je podľa jeho slov „desivá“. „Nech mi už niekto vysvetlí, v čom som také zlo? Preto, že som nekradol, že som nechcel robiť kšefty s tradičnými stranami? Teraz Babiš zmizne a uvidíme, o čom sa bude hovoriť a písať bez Babiša,“ dodal neúspešný prezidentský kandidát.

Novým českým prezidentom sa stal armádny generál vo výslužbe Petr Pavel, ktorý v druhom kole prezidentských volieb porazil svojho súpera Andreja Babiša so ziskom 58,32 percenta hlasov. K urnám prišlo 70,25 percenta voličov, čo je dosiaľ najviac v histórii priamej prezidentskej voľby v Česku.

(tasr)


Ďalšie články