Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard

Pozor! Platnosť preukazu končí. Ak ho nevymeníte za nový, už v januári môžete dostať pokutu

photo-1633381664938-acd1bdf25770 Pozor! Platnosť preukazu končí. Ak ho nevymeníte za nový, už v januári môžete dostať pokutu. Foto: Unsplash

TRENČÍN – Nezabudli ste? Ružový vodičský preukaz bude platiť len do konca roka.

Ružové vodičské preukazy neobsahujú dátum platnosti. O zmene rozhodla eurosmernica o vodičských preukazoch ešte z roku 2006. „Tej sa musela prispôsobiť aj slovenská legislatíva, podľa ktorej sa platnosť niektorých vodičských preukazov skrátila. Štát tak už vydáva len jeden druh týchto dokladov, ostatné budú čoskoro neplatné,“ uvádza portál Findsider.

Pol milióna vodičov bude musieť doklad vymeniť za nový

Portál regiony.zoznam.sk vysvetľuje, že tzv. ružové vodičáky boli vydávané od začiatku roka 1993 do konca apríla 2004. „Preukazy, ktoré ešte pred rokom malo približne pol milióna Slovákov, prestanú platiť na konci roka 2023. Ak na výmenu dokladu zabudnete, už v januári môžete dostať pokutu. Pôjde o jazdu bez dokladov, v dôsledku ktorej môže byť vodičovi udelená pokuta od 33 eur do 100 eur.“

Ak vlastníte ružový vodičský preukaz, nezabudnite si ho do konca roka 2023 vymeniť. Foto: Ministerstvo vnútra (MV) SR

Koľko to bude stáť?

Výmena vodičského oprávnenia bude stáť 6,50 eura. Ak doklad bude vodič požadovať už do dvoch dní, priplatí si ďalších 26 eur. „Osoby staršie ako 65 rokov sú od poplatku pri podaní žiadosti o výmenu vodičského preukazu oslobodené,“ ozrejmili regiony.zoznam.sk.

„O takzvané urýchlené vydanie musí vodič sám požiadať. Pri žiadosti treba predložiť aj občiansky preukaz a pri vyzdvihnutí nového preukazu treba ten starý odovzdať na oddelení dokladov. Priamo na pracovisku tiež žiadateľovi vyhotovia čiernobielu fotografiu a zosnímajú jeho elektronický podpis,“ informuje Findsider.

Vodičský preukaz na osobné auto či motorku bude platiť po dobu ďalších 15 rokov alebo do veku 65 rokov. Po 65. roku veku bude vodičský preukaz platný vždy len päť rokov od potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti. „Preukaz na nákladné vozidlá či kamióny je tiež platný len päť rokov od vydania dokladu o zdravotnej a psychickej spôsobilosti. Vodiči ju musia opäť získať a platnosť si obnoviť aj na vodičskom preukaze. Tieto potvrdenia musia ľudia pri žiadosti vždy predložiť aj na oddelení dokladov,“ uzavrel Findsider.

Vzor nového vodičského preukazu. Foto: Ministerstvo vnútra (MV) SR